01-07.12.2014 podsumowanie tygodnia data center i cloud computing

Ostatni tydzień – jak to o tej porze roku bywa – obfitował w podsumowania 2014 r i prognozy na kolejne miesiące. Wśród pozostałych publikacji warto zwrócić uwagę na rosnącą liczbę tekstów poświęconych chmurze hybrydowej. Naszą uwagę przyciągnął też materiał przedstawiający nową perspektywę dla Big Data.
Miłej lektury!

 7V dla Big Data

Big Data definiowane jest najczęściej przez 3V:

  • Velocity (duża zmienność danych),
  • Variety (duża rożnorodność danych)
  • Volume (duża ilość danych).

Współzałożyciel i CEO firmy Datafloq, zajmującej się tworzeniem ecosytemów dla Big Data, w swoim felietonie określa cztery kolejne faktory:

  • Veracity
  • Variability
  • Visualization
  • Value

Rynek kolokacji wciąż się rozwija

Cloud computing to „new normal”, jak powiedział Andy Jassy VP Amazon Web Services, niemniej usługi centrum danych, wciąż mają się dobrze i zwiększają swój udział w rynku IT. Ostatnie badania przeprowadzone na zlecenie Equinix, jednego z liderów kolokacja w skali globalnej, wskazują że popyt na tą usługę rośnie w tempie 10% rdr. Największym odbiorcą są firmy z USA, z 35% udziałem w globalnym rynku. Niemniej popyt na usługę kolokacji wśród firm z krajów Starego Kontynentu, szczególnie Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec rośnie w tempie przekraczającym średnią rynkową.

Chmura hybrydowa – jak optymalnie wykorzystać ten model IT?
Coraz więcej firm zwraca się w kierunku chmury hybrydowej. Ten wybór kierowany jest zarówno korzyściami biznesowymi, jak i dążeniem do zwiększenia elastyczności organizacji i optymalizacji technologicznej jej zasobów. Jakie profity i scenariusze rozwoju oferuje hybryda?

Rok chmury i outsourcingu IT

Wg magazynów Forbes i Computerworld, 2015 będzie rokiem dynamicznego wzrostu wykorzystania chmury obliczeniowej.