Chmura obliczeniowa, alternatywa czy następca rozwiązań hostingowych?

Jak wskazuje badanie przeprowadzone niedawno przez IDC, rynek cloud rośnie 7x szybciej niż tradycyjny rynek IT. Tylko w 2014 r. wzrósł o 30,2 % a prognozy dla 2015 przewidują dalszy rozwój na poziomie 25%. Skąd takie zainteresowanie firm rozwiązaniami w chmurze? Czy cloud to po prostu nowszy trend czy też następca takich rozwiązań jak serwery dedykowane czy serwery VPS?

Firmy mogą stosować te trzy rozwiązania dla realizacji tego samego celu, jednak różnice pomiędzy nimi są znaczne i będą odczuwalne w procesie pracy. Poznaj ich specyfikę i odpowiedz sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego IT.

Serwer dedykowany

Czyli inaczej fizyczny serwer, który wynajmujesz w konkretnym centrum danych, a jego zakup i utrzymanie jest składową usługi najmu. Za jej cenę otrzymujesz dostęp do konkretnej maszyny o określonych parametrach.

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest fakt, że – jak sama nazwa wskazuje – serwer jest użytkowany tylko przez Ciebie. Tym samym nie musisz obawiać się zjawiska „noisy neighbor”, które następuje gdy jeden z kilku Klientów na współdzielonej maszynie może przeciążyć jej zasoby (np. łącze czy wydajność powierzchni dyskowej) swoim nadmiarowym zużyciem, tym samym powodując, że brakuje ich dla Ciebie..

Jednocześnie z odrębnością „dedyków” wiąże się największa wada tego rozwiązania – to po prostu fizyczna maszyna. Gdy sprzęt ulegnie awarii, a jest niezbędny do prowadzenia Twojego biznesu, nie jesteś w stanie działać … Gdy należy go zmodernizować czy updatetować – nie jesteś w stanie działać. Co więcej te czynności są najczęściej już tylko Twoim obowiązkiem, co wymaga wiedzy, czasu i nakładów po Twojej stronie. I – last but not least – w momencie zamówienia serwera podejmujesz ostateczną decyzję co do jego parametrów. Przez cały okres trwania umowy nie możesz ich zmienić. A przecież wiesz doskonale, że Twój projekt IT będzie się zmieniał, będzie się rozwijał. Czy więc z góry masz kupić i płacić za więcej mocy, czekając aż będzie potrzebna? Czy kupić jej tyle ile potrzebujesz teraz, a gdy produkt ewoluuje podpisać kolejną umowę i płacić za dwie?

Serwer VPS

Serwer VPS (virtual private server) – to wirtualna maszyna, która pełni rolę fizycznego serwera. Otrzymujesz określony przydział mocy, która korzysta z maszyny współdzielonej z innymi Klientami dostawcy.

Zalety? VPS-y najczęściej kuszą przyjazną ceną, będąc jednymi z najbardziej opłacalnych dla klienta rozwiązań hostingowych.

Wady… cóż, wyżej przeczytałeś już o uciążliwych sąsiadach. VPS to tylko wydzielone miejsce na fizycznej maszynie. Oznacza to brak możliwości skorzystania z podstawowej zalety serwera dedykowanego – jego odrębności. Zasoby VPS dzielisz z innymi klientami, którzy mogą sporo namieszać, obniżając wydajność „Twojej maszyny”. Na dodatek, w zależności od wybranej oferty, możliwość zmiany parametrów maszyny jest ograniczona lub żadna. Jeśli nawet, to nie odbywa się w czasie rzeczywistym i automatycznie, tylko wymaga od Ciebie wcześniejszego kontaktu z dostawcą i zmiany warunków umowy. Ważnym aspektem jest też koszt: płacisz nie za to co zużyjesz tylko za to co zamówiłeś. Czy wspomnieliśmy już o umowie? Jest, a wraz z nią jest okres wypowiedzenia, który musisz wkalkulować w koszt.

Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa to najprościej ujmując wynajęcia zasobów IT: mocy obliczeniowej procesora, powierzchni pamięci RAM i powierzchni dyskowej na pliki. Wybierając chmurę otrzymujesz zapewnienia mocy obliczeniowej, której poziom możesz dostosować do swoich potrzeb. Z chmury publicznej korzysta jednocześnie wielu klientów – jest więc pewne podobieństwo do usługi VPS. Jednak w przeciwieństwie do powyższej „Twoja chmura” nie jest powiązana z jednym serwerem fizycznym, co wraz z efektem skali po stronie dostawcy eliminuje problem ograniczoności zasobów. Oznacza to również, że zarówno ewentualna przerwa w działaniu jednego serwera jak i modernizacja infrastruktury fizycznej nie wpłynie znacząco na działanie Twojej chmury. Co więcej, działania te są po stronie Dostawcy, Ty się nimi nie zajmujesz i nie płacisz za to dodatkowo.

Hosting kontra chmura obliczeniowa – podsumowanie

Teraz „cherry on the top”: chmura, jako jedyne rozwiązanie z powyższych oferuje możliwość skalowania zasobów w czasie rzeczywistym. Gdy potrzebujesz więcej pamięci czy mocy obliczeniowej, po prostu to zmieniasz. Ba, wybrane rozwiązania obserwując zużycie Twoich zasobów automatycznie dopasowują konfiguracje do potrzeb (tzw. autoskalowanie).

Czy wspomnieliśmy, że w chmurze płacisz tylko za to co wykorzystasz, wiec gdy nie korzystasz to nie płacisz? A rozliczenie masz co godzinę. No i nie ma umów, więc gdy kończysz realizację projektu nie musisz się martwić o dalsze jego koszty.

Wady: do niedawna usługi w ramach chmury obliczeniowej były znacząco droższe niż np. VPS Postęp tej technologii pozwolił jednak w dużym stopniu zniwelować tę różnicę. Warto też sprawdzić warunki prawne i zadbać o wybór dostawcy pozwalającego np. na zgodność z wymaganiami GIODO.