Chmura obliczeniowa w medycynie i sektorze medycznym

Namawianie sektora medycznego do migracji w chmury może wydać się zadaniem karkołomnym, to warto wiedzieć, że proces ten choć powoli i ostrożnie to właśnie się rozpoczyna.

28 kwietnia 2011 roku uchwalono ustawę nakazującą wycofanie papierowej dokumentacji medycznej, wprowadzając tym samym obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej. To duża zmiana dla placówek medycznych w całym kraju. A na dostosowanie się do wymagań ustawy pozostało już niewiele czasu. Ustawa wchodzi w życie 1 sierpnia 2014 roku.
Nie trudno mnożyć trudności przed jakimi staną placówki medyczne w najbliższym czasie. Polska służba zdrowia od lat przeżywa kryzys. Wdrożenie chociaż najtańszego systemu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM), to proces nie tylko kosztowny ale również długotrwały.

Kosztowne wymogi ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia

Zastanówmy się przez chwilę przed jakim ogromem pracy stoi dyrekcja każdej przychodni czy szpitala. Aby wdrożyć jakikolwiek system musi mieć niezbędne do tego zasoby serwerowe. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że zasoby te będą musiały w najbliższym czasie zostać zakupione, z i tak już okrojonych do granic możliwości, budżetów placówek. Jeśli już się uda wygospodarować niezbędne środki na serwery, to należy też pomyśleć o pomieszczeniu gdzie sprzęt ten będzie pracował. Powinno to być staranie wyselekcjonowane pomieszczenie, zapewniające brak dostępu osób trzecich, utrzymanie stałej temperatury oraz ciągłość dopływu prądu i internetu. Niezbędna będzie też osoba (a może nawet kilka), która na co dzień tym sprzętem będzie się zajmować : konserwować i na bieżąco usuwać wszelkie awarie czy problemu.

Jak widać pomijając już nawet fakt wdrożenia samego oprogramowania, to zapewnienie samej infrastruktury technicznej jest dla większości placówek zadaniem nie do spełnienia. Szpitale czy przychodnie już teraz wykorzystują niemal każdą dostępną przestrzeń, w wielu placówkach nie ma dostępu do szerokopasmowego łącza internetowego.

Cloud computing na ratunek medycynie

Wydaje się więc, że naturalnym wyborem osób odpowiedzialnych za wdrożenie EDM, powinien być właśnie cloud computing. Jest to rozwiązanie, które rozwiązuje w naturalny sposób wszystkie wspomniane wyżej problemy. Dostawcy chmury zapewniają dostęp do nieograniczonej mocy obliczeniowej, bez potrzeby zakupu drogiego sprzętu. Serwery i macierze dyskowe ulokowane są w profesjonalnych Data Center, gdzie panują restrykcyjne procedury bezpieczeństwa, serwery są monitorowane 24 godziny na dobę, utrzymywane w stałej temperaturze a energia elektryczna dostarczana jest z wielu niezależnych źródeł.

Innymi słowy dzięki chmurze otrzymuje się dostęp do niemal nieograniczonych mocy obliczeniowych, bez konieczności kupowania fizycznych serwerów. A co najważniejsze płaci się tylko za tę moc, którą akurat się wykorzystuje. Czyli jeśli system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w nocy jest nieużywany, to w prosty sposób na noc serwery się wyłącza. Koszt utrzymania wówczas serwerów spada do zera.

Płać tylko za zasoby, które użyjesz

Aby lepiej sobie w jaki sposób funkcjonuje i jest rozliczany cloud computing najlepiej wyobrazić sobie następującą sytuację. Musimy kupić mieszkanie, ewentualnie wybudować dom. Oczywiście ważymy wszystkie za i przeciw. Budując nowy dom, zdecydujemy się na projekt, który zakłada więcej przestrzeni niż aktualnie jest nam potrzebne. Ale musimy przecież planować na parę lat do przodu i nigdy nie można wykluczyć, ze dodatkowe pokoje czy łazienki, kiedyś się nie przydadzą. Oczywiście takie planowanie na zapas wiąże się ze zwiększonymi kosztami budowy. A gdyby na rynku funkcjonował deweloper, którego oferta wyglądała by mnie więcej tak: masz do dyspozycji nieograniczoną ilość pokoi. Płacisz tylko za te, które w danym momencie zamieszkujesz/wykorzystujesz. Nie ma problemu, abyś w dowolnej chwili zajął kolejny pokój, lub jeden z zajmowanych zwolnił. Twoja opłata zależy tylko i wyłącznie od liczby pokoi, które wykorzystujesz, a żeby było łatwiej naliczana jest co godzinę. O sprawne funkcjonowanie budynku dba administracja, to ona remontuje, naprawia czy konserwuje pokoje.

W bardzo podobny sposób działają właśnie dostawcy cloud computingu. Oddają oni do naszej dyspozycji nieograniczone przestrzenie dyskowe, moce obliczeniowe i pamięć ram. Wszystko to jest i w bardzo prosty sposób dostępne przez internet. Wybieramy tyle sprzętu ile nam jest potrzebne w tej chwili, jeśli za godzinę, dzień czy miesiąc będziemy potrzebować więcej w parę sekund dobierzemy sobie moc. Jeśli np. ruch na naszym serwisie czy aplikacji w nocy znacznie spada, to oddajemy zbędną moc. Jeśli o danej godzinie znacząco rośnie dodajemy tyle mocy ile jest potrzebne i mamy problem z głowy. Płacimy tylko za te serwery, które w danym momencie wykorzystujemy.

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna w chmurze

Wracając do naszych placówek medycznych. Wprowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej będzie znacznym kosztem. Dlaczego więc nie szukać oszczędności w chmurze. Warto dokładnie zapoznać się rozwiązaniami oferowanymi przez polskich dostawców chmur obliczeniowych. Umiejętne wykorzystanie serwerów w chmurze, pozwoli oszczędzić nie tylko na administracji, ale to także znacznie ograniczenie zużycia energii elektrycznej.