Data center i cloud computing rozwiązaniem w dobie cyfrowego potopu? – Biznes Onet

Co dwa lata ilość danych na świecie wzrasta przeszło dwukrotnie. Osoby prywatne, ale przede wszystkim firmy produkują kosmiczne ilości danych. Im więcej danych – w tym na różnych urządzeniach – tym trudniej o ich zabezpieczenie. O tym, jak skutecznie i wygodnie chronić dane można przeczytać w artykule opracowanym przy współpracy z Beyond.pl przez Onet Biznes.

„…Liczba firm, które decydują się na ochronę danych poprzez specjalne aplikacje zabezpieczające oraz przechowanie danych w systemach chmurowych systematycznie wzrasta. W dużej mierze firmy powierzają to zadanie zewnętrznym, wyspecjalizowanym partnerom. Zewnętrzna usługa cloud computingu eliminuje konieczność zakupu licencji i potrzebę instalowania oraz administracji oprogramowaniem. Firma płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego albo za przechowanie bazy klientów. Nie musi dokonywać zakupu sprzętu ani oprogramowania.
 
Niektóre data center, jak na przykład budynek Data Center 2 Beyond.pl wyróżniony niedawno najwyższym certyfikatem branży, to prawdziwe Arki Ocalenia doby cyfrowej. Wspomniany budynek to jedyne w Europie Środkowej i Wschodniej centrum danych z dwoma niezależnymi systemami zasilania: generatorami prądu z masami wirującymi oraz zasilaniem opartym o tradycyjne systemy UPS z bateriami i tradycyjnymi generatorami prądu.
 
Najlepsze schrony cyfrowe umożliwiają przechowywanie danych oraz – co ważne w czasach cyberprzestępczności i cyfrowego terroryzmu – zabezpieczają je w przypadku katastrofy macierzystej firmy. Data center mogą być dla klienta-firmy tym, czym są podbiegunowe banki nasion dla globalnego rolnictwa – szansą na przetrwanie po dniu zero…”

Przeczytaj cały artykuł w Onet Biznes