Jak centrum danych może być bardziej przyjazne środowisku?

Z dnia na dzień produkujemy coraz więcej informacji znacząco przysparzając tym pracy centrom danych. Wg prognoz Gartnera do 2020 r. ludzkość utworzy ponad 44 zettabajty ( 44 biliony gigabajtów!) danych. To natomiast przełoży się na wzrost zapotrzebowania na energię… Jak to się ma to widocznego na całym świecie  trendu bycia eko oraz jakie działania mogą podjąć przedsiębiorcy i Centra Danych, aby być bardziej przyjazne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz na przygotowanej przeze mnie infografice.

Green Data Center

Wraz z rozwojem technologii pojawia się także wiele rozwiązań, których zastosowanie umożliwia Centrom Danych znaczne zmniejszenie zużycia energii. Ważna jest jednak świadomość potrzeby wprowadzenia tych zmian a w szczególności uwzględnienie ich przy budowie nowych obiektów. Dla przykładu zastosowanie najnowocześniejszych systemów chłodzenia pozwala ograniczyć aż do 95% zużycia energii. Natomiast wymiana starszego modelu serwera na nowy to oszczędność rzędu 30% energii.

Co mogą zrobić przedsiębiorcy?

Tzw. Green IT to coraz popularniejszy trend wśród polskich przedsiębiorstw, polegający na wykorzystywaniu zasobów technologii informatycznych w sposób przyjazny środowisku. Jego niezwykle ważnym aspektem jest wirtualizacja, która pozwala na fizyczne ograniczenie liczby serwerów, co w następstwie pozwala zmniejszyć w sposób znaczny zużycie energii. Wg prognoz dzięki szerszemu zastosowaniu chmury obliczeniowej przedsiębiorcy mogą dokonać oszczędności na poziomie nawet 90%.

Kolejnym krokiem dla przedsiębiorstw może być zwrócenie uwagi na współczynnik PUE podczas wyboru Centrum Danych z którego usług skorzystają. PUE (ang. Power Usage Effectiveness) to współczynnik określający proporcje całej energii elektrycznej zużywanej na zasilanie centrum danych do energii elektrycznej zużywanej przez urządzenia IT. Im wartość bliższa 1 tym mniej energii marnowanej jest na potrzeby zapewnienia odpowiednich warunków klimatycznych serwerowni oraz odpowiedniej infrastruktury (zasilanie, chłodzenie itp.).