Migracja do chmury obliczeniowej – dlaczego warto?

Dlaczego warto? Jaką daje to płynność? Ile kosztuje?

Dlaczego migrować do chmury obliczeniowej?
Każdy współpracujący z działem czy specjalistami IT na pewno zetknął się ze stwierdzeniem „Skoro działa to po co zmieniać?”. Zasada ta, racjonalna z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za utrzymanie systemów,  może budzić kontrowersję  u przedsiębiorców, którzy kalkulują korzyści osiągane dzięki kolejnym modyfikacjom. Świat nie stoi w miejscu, zmiana jest fundamentem rynku gospodarczego, a firma, która nie dostosowuje się do otoczenia jest niczym dinozaur w erze kredy – skazana na wymarcie.

Nie dziwne więc, iż  jak podaje badanie SMB Cloud Survey 2013 coraz więcej przedstawicieli segmentu MŚP skłania się ku infrastrukturze IT w chmurze obliczeniowej. Co kieruje przedsiębiorcami, którzy decydują się zmienić, mimo że działa?

Płynność znaczy elastyczność
Przewagą infrastruktury w chmurze obliczeniowej jest błyskawiczna adaptacja do potrzeb zarówno technologicznych jak i biznesowych firmy.  To pozwala m.in. płynnie zwiększać zasoby mocy obliczeniowej gdy projekt, który prowadzisz rośnie szybciej niż zakładał to dział IT, dział zakupów czy menadżer projektu. Zamiast czekać na dostawę  i instalacje nowego sprzętu, korzystasz z puli zasobów, płynnie rozwijając konieczną infrastrukturę w zależności od potrzeb.

„Tu” znaczy wszędzie
Dostęp to słowo klucz w przypadku chmury obliczeniowej. Oznacza nie tylko swobodę użycia  mocy obliczeniowej dodawanej do naszych zasobów IT dzięki kilku kliknięciom ale przede wszystkim możliwość korzystania z niej z każdego miejsca na świecie. Sky is the limit. Jedyna co do tego jest potrzebne to Internet. Dzięki niemu zarządzanie mocą obliczeniową, przestrzenią dyskową, dedykowanymi sieciami czy backupem Twojej firmy jest możliwe zawsze, gdy tego potrzebujesz.

Bezpieczeństwo bez kompromisów Budując własną infrastrukturę IT musisz odpowiedzieć sobie na pytanie „Ile moja firma gotowa jest przeznaczyć środków, na zapewnienie bezpieczeństwa naszym zasobom?”. Tłem dla tego pytania jest zawsze rachunek kosztów a języczkiem u wagi – ryzyko jakie wiąże się z utratą firmowych danych.

Nakłady, jakie na zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa chmury obliczeniowej przeznaczają jej dostawcy są ogromne. Wiążę się to zarówno z fizycznymi środkami bezpieczeństwa, rozproszeniem geograficznym zmniejszającym ryzykoprzypadków losowych czy wielowarstwowym zabezpieczeniem cyfrowym.

Policz, co Ci się bardziej opłaca:  przeznaczać ogromne kwoty z budżetu swojej firmy na stworzenie własnej infrastruktury czy skorzystać  z dostępnych, sprawdzonych i wciąż rozwijanych zabezpieczeń oferowanych przez profesjonalne centra danych?

Taniej. Kropka.
Każda innowacja wprowadzana w firmie związana jest z początkową inwestycją dotyczącą pozyskania sprzętu. Wybór chmury obliczeniowej jako infrastruktury IT pozwala zamienić koszty inwestycyjne na operacyjne. Osiągasz dzięki temu większą efektywność wykorzystania budżetu i szybsze wdrożenie nowych technologii, co nie jest bez znaczenia w wyścigu o przewagi konkurencyjne.

Podsumowując, dlaczego zmieniać skoro działa? Bo jako prężny przedsiębiorca wolisz by Twoja firma działa taniej, szybciej, skuteczniej. Prawda?