Data Center 2 laureatem konkursu architektonicznego „Bryła Roku 2016”

Centrum danych Beyond.pl to przykład architektury high-tech oraz połączenia nowoczesnego designu z funkcjonalnością. Dowodem na to jest tytuł „Bryły Roku 2016” dla Data Center 2 zlokalizowanego w Poznaniu. Po raz pierwszy w historii konkursu głównym laureatem został obiekt technologiczny.

Nagrodę przyznawali internauci w głosowaniu trwającym od 5 do 22 maja. Gala finałowa odbyła się 25 maja w Warszawie. – Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas swój głos – mówi Bartłomiej Danek, wiceprezes Beyond.pl. – Ten tytuł jest dla nas dużym wyróżnieniem. Data Center 2 nie tylko doskonale spełnia swoje zadanie, gwarantując bezpieczeństwo danych, ale także przyciąga uwagę nowoczesnym projektem. Futurystyczny budynek świetnie wzbogaca obraz Poznania – komentuje członek zarządu.

Inwestycja kosztowała 130 mln złotych. Budowa zajęła zaledwie rok, ale planowanie trwało cztery lata. Autorem projektu jest ELD Polska Sp. z o.o., a wykonawcą Budimex SA. Beyond.pl przyświecały dwa nadrzędne cele: stworzenie najnowocześniejszego data center w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jednocześnie wielowymiarowego, ciekawego wizualnie obiektu, dzięki któremu odwiedzający będą mogli doświadczyć, jak firma chroni dane. Data Center 2 to największy tego typu budynek w kraju. Na jego terenie znajduje się nie tylko serwerownia z 8 komorami serwerowymi zajmującymi 2000 m2, ale także biurowiec, część warsztatowo-logistyczna oraz trasa edukacyjna. Komunikację między budynkami odbywa się przez dwa nadwieszone łączniki oraz podziemny tunel. Całość zajmuje 12000 m2.

Aby otrzymać prestiżowy certyfikat Rated 4 nadawany przez międzynarodową instytucję ANSI (American National Standards Institute), Beyond.pl musiał spełnić rygorystyczne normy w czterech obszarach: architektury, mechaniki, zasilania i telekomunikacji. Obiekt od początku tworzony był pod kątem międzynarodowej standaryzacji.

Data Center 2 zbudowano z betonu i stali w estetyce high-tech. Do konstrukcji użyto także prefabrykantów, które pochłaniają nawet najmniejsze drgania, co chroni przechowywane urządzenia. Elewacja pokryta została odgromową instalacją i siatką Faradaya. Beyond.pl jako pierwszy w Polsce wykorzystał także szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych obecnych w największych serwerowniach na świecie, to m.in. redundantny system zasilania czy pionierskie w kraju zastosowanie chłodzenia adiabatycznego pozwalającego na energooszczędność na poziomie PUE 1.1. Poznańskie data center otacza niemal 3-metrowy mur, a na terenie obiektu znajduje się ponad 200 kamer.

Inwestorowi oraz projektantom udało się połączyć rygorystyczne wymagania techniczne związane z odpowiednimi warunkami środowiskowymi do przechowywania sprzętu IT i certyfikacją centrów danych z estetyczną formą. – Od stycznia 2017 nasze centrum odwiedzili przedstawiciele ponad 600 firm czy uniwersytetów. Goście są pod ogromnym wrażeniem nie tylko charakteru obiektu, ale także naszej skrupulatności w przestrzeganiu wewnętrznych procedur bezpieczeństwa będących niejednokrotnie integralną częścią projektu architektonicznego – dodaje Bartłomiej Danek.

W głosowaniu Data Center 2 Beyond.pl pokonało m.in. Węzeł Transportowy w Solcu Kujawskim, Halę Koszyki w Warszawie czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W tym roku Beyond.pl otrzymał także inną nagrodę architektoniczną – tytuł „Fasady Roku 2016” w kategorii budynek niemieszkalny.

Do pobrania:

Poznańskie centrum danych Beyond.pl z nagrodą „Bryła Roku 2016
Press_pack_2017