Beyond.pl inwestuje w kampus Data Center. Szansa dla Poznania?

Poznań zyskuje coraz większe znaczenie na biznesowej i technologicznej mapie Europy. Po ogłoszeniu przez Beyond.pl inwestycji w rozbudowę kampusu Data Center, miasto ma szanse awansować do europejskiej czołówki wschodzących ośrodków przetwarzania danych. I przyciągnąć kolejne firmy z sektora nowych technologii.

Poznań zagra w wyższej lidze

Cztery kilometry od autostrady A2 łączącej Berlin z Warszawą, powstaje ogromny kampus data  center, który stanie się jednym z największych obiektów tego typu w Europie pod względem oferowanej powierzchni i mocy – 45 tys. m2 powierzchni i 42 MW (megawaty) mocy. Dzięki nowej inwestycji Poznań awansuje do ligi liczących się środkowo-europejskich lokalizacji centrów danych.

– Nie od dziś mówi się, że dojrzały rynek FLAP-D, do których zalicza się Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin jest pod kątem energetyki i nieruchomości coraz bardziej nasycony. Również ceny usług na tych rynkach szybko wzrastają. W efekcie rośnie znaczenie tzw. ośrodków wschodzących. Jedna z ostatnio opublikowanych analiz dla rynku data center prognozuje, że kolejnymi ważnymi lokalizacjami dla centrów danych w Europie będą m.in. Reykjavik, Oslo, Zurich czy Warszawa. Z uwagi na dynamiczny wzrost zapotrzebowania na przetwarzanie danych potrzeba na takie ośrodki jest jednak w mojej ocenie większa. Przykładem wschodzącej lokalizacji dla centrów danych, które mają obsłużyć klientów w regionie Centralnej Europy, w tym Niemiec, jest też Poznań – mówi Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

15 lat temu firma zdecydowała o ulokowaniu w stolicy Wielkopolski swojego pierwszego centrum danych. Kilka lat temu zbudowała kolejną serwerownię, która jest aktualnie jedynym w Unii Europejskiej data center posiadającym najwyższą certyfikację Rated 4 wydaną przez międzynarodową organizację ANSI/TIA-942, która audytuje obiekty przetwarzania danych. To m.in. najwyższy poziom bezpieczeństwa na kilku płaszczyznach sprawił, że centrum danych Beyond.pl stało się realną alternatywą m.in. dla warszawskich centrów danych. W sierpniu br. spółka podjęła jednak decyzję, by pójść o krok dalej – rozbudować kampus, który ma być konkurencją nie tylko dla polskich, ale i dla zachodnich centrów przetwarzania danych. Zdaniem Wojciecha Stramskiego dla firm zagranicznych szukających usług podstawowego lub zapasowego data center, bliskość Poznania z zachodnią granicą ma kluczowe znaczenie. Lokalizacja miasta w centrum Europy przekłada się również na korzyści technologiczne. – Prędkość przesyłu danych z Poznania do Warszawy, jak i z Poznania do Berlina wynosi tylko 4 milisekundy, do Frankfurtu 10 milisekund. Bazując na tych argumentach Beyond.pl podjął decyzję, aby kolejny projekt inwestycyjny ulokować w Poznaniu – zauważa CEO Beyond.pl.

Beyond.pl z nową mocą

Skalę inwestycji Beyond.pl najlepiej oddaje całkowita moc kampusu, która  zwiększa się aż o 34MW. Proporcjonalnie urośnie ona bardziej niż powierzchnia, ponieważ infrastruktura centrum danych jest przygotowywana do dostarczania mocy pod potrzeby kolokacyjne o wysokiej gęstości. Kampus zapewni klientom moc nawet do poziomu ponad 20 kW w przeliczeniu na szafę serwerową, przy zachowaniu bardzo dużej efektywności energetycznej. To ważne, bo w połączeniu z docelową mocą na poziomie 42MW pozwoli to Beyond.pl obsłużyć potrzeby infrastrukturalne najbardziej wymagających klientów zarówno tych z Polski, jak i zza granicy.

Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię serwerową dynamicznie wzrasta. Potrzebują jej z jednej strony polskie przedsiębiorstwa, które z powodu pandemii przyśpie- szyły lub uruchamiają projekty digitalizacji. Z drugiej strony, mówimy o wkraczających do Europy Centralnej dostawcach chmury, spółkach oferujących rozwiązania w modelu SaaS oraz dużych korporacjach szukających dostawców poza Europą Zachodnią. Beyond.pl już dziś pełni rolę podstawowego i zapasowego centrum danych dla przedstawicieli globalnych marek. Zapewniając taki sam, a często, lepszy poziom bezpieczeństwa fizycznego i infrastrukturalnego oraz ciągłości usług, jaki gwarantują obiekty działające na dojrzałych rynkach, jesteśmy dla tych graczy atrakcyjnym partnerem. Dodatkowo, nasza oferta jest bardzo konkurencyjna z uwagi na niższe koszty energii i pracy w porównaniu z rynkami zachodnimi – zwraca uwagę Wojciech Stramski.

I jako dowód, podaje konkretny przykład. Kilka lat temu do drzwi poznańskiego Beyond.pl zapukali przedstawiciele jednej z globalnych firm finansowych. Do tej pory przedsiębiorstwo kolokowało serwery w kilku, rozproszonych lokalizacjach na terenie Europy Zachodniej i Centralnej. Celem biznesowym nowego projektu była centralizacja rozproszonych zasobów infrastrukturalnych z CE w jednym, zewnętrznym obiekcie data center. 

Samochód, pułapka i trutka na szczury

Ze względu na przetwarzanie wrażliwych danych i potrzebę zapewnienia ciągłości działania, kampus Beyond.pl analizowano pod bardzo wieloma kątami. Firma bardzo dużą wagę przywiązywała do bezpieczeństwa. Przed podjęciem współpracy przez blisko 2 miesiące bardzo drobiazgowo weryfikowano możliwości i poziom bezpieczeństwa serwerowni, zarówno fizycznego, jak i infrastrukturalnego.

Na potrzeby klienta zorganizowano kilka wizyt referencyjnych, w których brały udział zarówno osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo fizyczne, jak i zarządzanie data center z poziomu centrali korporacji. Kampus Data Center Beyond.pl odwiedził też wiceprezes klienta. Sprawdzano kwestie związane z zabezpieczeniami obiektu i działaniami w sytuacjach zagrożenia. Dotyczyły one np. symulacji wybuchu samochodu pułapki, a nawet częstotliwość wymiany trutki na szczury! Kolejną podnoszoną przez klienta kwestią było bezpieczeństwo energetyczne, redundancja zasilania awaryjnego i wysoka efektywność energetyczna.

Ostatecznie wybór finansowego giganta padł na Poznań i kampus Data Center Beyond.pl.

Siła argumentów

Finansowa korporacja to tylko jedna z wielu firm, która wybrała Poznań. Microsoft, Lumen Technologies, Capgemini – Poznań od lat przyciąga firmy, szczególnie z branży nowych technologii. Międzynarodowe korporacje, ale także polskie przedsiębiorstwa decydują się rozwijać biznes w Poznaniu. Według statystyk GUS, w Wielkopolsce działa blisko 13 tys. firm z sektora ICT. Z tego ponad aż 9 tys. w aglomeracji poznańskiej. Co ciekawe, liczba przedsiębiorstw świadczących usługi IT szybko rośnie. W ciągu roku przybyło ich aż ponad 1000. Prężnie rozwija się też scena startupowa. Szacuje się, że w Poznaniu działa około 200 młodych, technologicznych firm. Niektóre z nich, jak np. Jakdojadę, Qpony, Legimi czy Dice osiągnęły międzynarodowy sukces.

– Poznań to bardzo dobre miejsce do pro- wadzenia biznesu w sektorze IT, co potwierdził zeszłoroczny raport przygotowany przez specjalistów z Experis Manpower Group. Aż 84% przebadanych przedsiębiorstw przyznało, że w Poznaniu dobrze prowadzi się firmę w branży IT, a 80% pozytywnie ocenia wysokie kwalifikacje oraz skuteczność pracowników IT. To na pewno bardzo dobrze świadczy o kompetencjach poznańskich specjalistów, co potwierdziła także nagroda Fundacji ProProgressio Outsourcing Star w kategorii Miasto – tłumaczy Katja Lożina, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania. – Ponadto, Biuro Obsługi Inwestorów, dzięki swoim inicjatywom wspiera i integruje poznańskie środowisko IT. Na co dzień współpracujemy z poznańskimi uczelniami wyższymi oraz współorganizujemy wiele wydarzeń branżowych. W roku 2019 wsparliśmy kilka eventów, w tym roku również jesteśmy obecni na konferencjach online. Od zeszłego roku tworzymy także z gronem poznańskich pracodawców konferencję pozitive technologies dla specjalistów IT – dodaje K. Lożina.

Potencjał technologiczny Poznania dostrzegli też zachodni analitycy. W rankingu CBRE EMEA Tech Cities, który analizuje największe klastry technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce, Poznań znalazł się w czołówce miast najbardziej rozwiniętych technologicznie i został wskazany jako ośrodek rosnący – Growth Cluster. Według badań, miasto osiągnęło aż 64% wzrost poziomu zatrudnienia w tym sektorze w ciągu ostatnich 10 lat.

Co sprawia, że Poznań w ciągu zaledwie kilku lat stał się jednym z najważniejszych ośrodków rozwoju nowych technologii?

– Potencjał inwestycyjny miasta jest wielowymiarowy. To ważny ośrodek akademicki z siatką uczelni państwowych i prywatnych kształcących 110 tys. studentów rocznie. Pod względem liczby studentów Poznań zajmuje 4. miejsce w Polsce, a Politechnika Poznańska należy do grona najlepszych uczelni technicznych w kraju, co gwarantuje stały dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry IT. Dla nas ma to duże znaczenie, bo to właśnie kompetencje budują przewagę Polski jako digital valley w Europe Centralnej – zwraca uwagę Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

Zielona energia przyciągnie inwestorów? 

Realizowana inwestycja Beyond.pl to nie tylko nowe miejsca pracy dla specjalistów IT, ale też szansa na przyciągnięcie do miasta kolejnych inwestorów, w tym spółek technologicznych, które szukają dziś powierzchni kolokacyjnej w Europie. Czy oznacza to, że do Poznania trafią serwery i dane takich gigantów, jak Microsoft, Amazon czy Google? Nie jest to wykluczone, bo inwestycja Beyond.pl jest projektowana w taki sposób, by spełnić oczekiwania hyperscalerów. Dla zachodnich firm kolejnym z argumentów za wyborem data center w Poznaniu, obok położenia geograficznego, może być również zasilanie kampusu Beyond. pl w całości energią odnawialną.

– Podejmowanie działań ograniczających negatywny wpływ centrów danych na środowisko jest niezbędne. Co ważne, i co mnie osobiście cieszy, coraz więcej klientów ma wpisaną redukcję CO2 do swoich korporacyjnych wartości i chętniej wybierają oni do współpracy partnerów działających zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – zwraca uwagę Wojciech Stramski.

Faktycznie, giganci swoje serwery zazwyczaj kolokują w centrach danych spełniających wymagania dotyczące niskiej emisji CO2. Najlepiej obrazują to inicjatywy podejmowane przez chmurowych dostawców. Google zapowiedział, że do 2030 r. zamierza korzystać tylko z bez – emisyjnych źródeł energii. Z kolei Microsoft testuje zasilanie centrum danych technologią wodorową, i z powodzeniem realizuje od dwóch lat projekt Natick. Umieszczenie centrum danych pod wodą w stalowym cylindrze pokazało, że awarii serwerów jest 8 razy mniej niż na lądzie. Wnioski z eksperymentu mają być podstawą do tworzenia zrównoważonego rozwoju centrów danych.

Tym tropem idzie też Beyond.pl. Już w tej chwili serwerownia Data Center 2 to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów przetwarzania danych w Polsce. Przy pełnym wykorzystaniu mocy osiąga poziom PUE 1.2 (power usage effectiveness), podczas gdy średnia wartość tego parametru na polskim rynku wynosi aktualnie 1.4–1.6.

–  Już samo wykorzystanie energii cieplnej z serwerowni do ogrzewania budynku biurowego i technicznego czy chłodzenie adiabatyczne data center, które wykorzystujemy, daje namacalne korzyści, a to tylko część ze stosowanych obecnie rozwiązań – zwraca uwagę Michał Grzybkowski, Founder i Executive VP Technology w Beyond.pl.

W praktyce rozwiązania technologiczne zastosowane w kampusie Beyond.pl pozwalają klientom operatora zmniejszyć ich ślad węglowy i osiągnąć istotne oszczędności energetyczne, co przekłada się znacząco na zmniejszenie budżetów IT związanych z utrzymaniem infrastruktury.

Wschodząca gwiazda

Rozbudowa Beyond.pl to największa inwestycja ogłoszona na polskim rynku data center po zapowiedzianych przez Google i Microsoft projektach o łącznej wartości 3 mld USD. Skorzystają na niej nie tylko klienci, ale i sam Poznań. – W efekcie rozbudowy naszego kampusu DC do 42MW miasto zyska stabilną pozycję na europejskiej mapie rynków wschodzących i znajdzie się w TOP3 ośrodków lokalnych – podsumowuje Wojciech Stramski.