Jak wybrać centrum danych?

Decydując się na zewnętrzne centrum danych warto zweryfikować dostępne oferty i postawić na współpracę z najlepszym partnerem. Jakimi kryteriami się posłużyć?

Neutralność telekomunikacyjna
Pierwsze co należy zweryfikować, to czy data center jest neutralne telekomunikacyjnie. Takie centra danych zapewniają  biznesowe bezpieczeństwo wynikające z braku „preferowanego” operatora. Dysponując rozbudowaną ofertą łączy – jak dla przykładu Beyond.pl, pierwsze polskie telekomunikacyjnie neutralne centrum danych, współpracujące z operatorami klasy Tier 1 jak Cogent, Level3, RETN czy TeliaSonera – gwarantują technologiczne zasoby pozwalające na swobodny dostęp do Internetu.  Ważne są też kwestia przyłączy – by sięgnąć do przykładu Beyond.pl Data Center 1, przyłącza poprowadzone są  z czterech różnych stron budynku. To eliminuje ryzyko utraty  łączności w wypadkach losowych czy – obecnej w branżowych anegdotach –  koparki.

Rozbudowany i zduplikowany system zabezpieczeń
W profesjonalnym centrum danych stabilność i bezpieczeństwo utrzymania infrastruktury IT zabezpiecza się poprzez eliminacje Pojedynczych Punktów Krytycznych (Single Point of Failrure – SpoF).  Zabezpieczenia te dotyczą systemów zasilania, chłodzenia, alarmowych i  przeciwpożarowych.

Dla przykładu energia jest dostarczana jest z minimum dwóch źródeł zewnętrznych,  co już redukuje ryzyko braku zasilania. Kolejną linię wsparcia stanowią  UPS’y  –  w przypadku Beyond.pl Data Center 1 to ponad 20 ton akumulatorów – oraz generator spalinowy. Za chłodzenie odpowiada system precyzyjnej klimatyzacji, który oprócz temperatury reguluje też wilgotność. Jego praca wspomagana jest kamerami termowizyjnymi.

Ważnym elementem zabezpieczeń jest zaawansowana instalacja przeciwpożarowa.  Ta w Beyond.pl składa się z  innowacyjnego systemu detekcji dymu, laserowo badającego strukturę cząsteczek powietrza wewnątrz komór serwerowych  oraz systemu gaszenia gazem neutralnym. System taki jest w stanie wykryć wzrost temperatury pojedynczego zasilacza zanim osiągnie ona poziom krytyczny. W przypadku wykrycia zagrożenia, do odseparowanego pomieszczenia,  wtłaczany jest gaz w celu obniżenia zawartość tlenu, nie dopuszczając tym samym do powstania zarzewia ognia. Wszystko to bez użycia wody i z zachowaniem bezpieczeństwa pracy dla urządzeń IT.

Pod ciągłą kontrolą
Elementem spinającym to wszystko jest wielowarstwowa ochrona fizyczna. Dość powiedzieć, iż nowoczesne centra danych jak Beyond.pl Data Center, nie bez kozery nazywane są informatycznymi bunkrami. By dostać się na jego teren konieczne jest przejście przez  wielostopniowy system weryfikacji:  od biometryki, poprzez indywidualny kod, kartę wstępu, śluzy i deadman doors po sprawdzenie tożsamości przez wartowników na obiekcie. O i to możliwe jest tylko w asyście pracownika obiektu i w ramach ściśle wyznaczonych stref.

Profesjonalny obiekt cechuje nie tylko stała ochrona fizyczna ale i obecność ekip technicznych. W Beyond.pl 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku na terenie centrum danych przebywa licencjonowana straż obiektu, zespół administratorów monitorujący pracę infrastruktury IT oraz zespoły techniczne, gotowe by przeprowadzić zarówno prace zlecone przez klientów (tzw. remote hands) jak  i prace związane z utrzymaniem infrastruktury samego centrum danych.