case study | zenbox.pl

Zenbox: Hosting prawdziwie zen, dzięki kolokacji w Beyond.pl

 

„Zawsze chcieliśmy być w najwyższej lidze, więc przy wyborze dostawcy braliśmy pod uwagę dostawcę ze ścisłej czołówki. Beyond.pl wyznacza najlepsze standardy w zakresie utrzymania infrastruktury IT w Polsce, czy to w kolokacji czy w chmurze. Skoro chcemy podejmować równorzędną walkę z największymi, naszą przewagą są najlepsi partnerzy, tacy jak Beyond.pl ”

Bartosz Gadzimski
CEO Zenbox

Zenbox jest jedną z najszybciej rozwijających się firm hostingowych w Polsce, która na stałe zagościła w Top5 polskich dostawców usług tego typu. Oferuje hosting w chmurze oparty na wydajnej infrastrukturze sieciowej. Innowacyjność usług od Zenbox polega na „bezszelestnej” obsłudze, modułowym podejściu do rozliczeń kosztów oraz intuicyjnym panelu klienta. Wśród klientów Zenbox 80% to odbiorcy B2B, od małych firm po urzędy miast wojewódzkich i sklepy e-commerce. Zenbox stawia na niezawodność usługi, profesjonalną i przyjazną obsługę klienta oraz rozwój użyteczności serwisów pod kątem UX. Zenbox ma ambicje, aby w ciągu kilku lat awansować do ścisłej trójki dostawców hostingu współdzielonego dla średnich i dużych firm.

 

 

Hosting to branża dla zdyscyplinowanych

Polski rynek hostingu współdzielonego, czyli najpopularniejszej usługi hostingowej, jest dojrzały i wymagający. Konkurencja wywiera presję cenową, a klienci oczekują niezawodności usług przy jednoczesnej wysokiej jakości obsługi. Choć rynek rozwija się w tempie ok. 10% rocznie, Zenbox rośnie dwa razy szybciej.

Jako firma hostingowa Zenbox dostarcza zasoby serwerów, które są podstawowym składnikiem oferty, oraz wartość dodaną w ramach oferowanych usług. Obecnie firma dysponuje niemal 50 serwerami, na każdym po ok. 1000-2000 kont, co łącznie daje niemal 100 000 skrzynek mailowych.

Hosting jest dość wymagającą usługą. Klient oczekuje, że będzie „tanio, dobrze i przyjemnie”, a nawet mikroskopijna awaria i przerwa w świadczeniu usług powoduje negatywny feedback od klientów. Obsługując 100.000. skrzynek mailowych, nie jesteśmy już firmą, której wybacza się, gdy coś przestanie działać – tłumaczy Mariusz Sitarz, Chief Technical Officer w Zenbox.

Zapewnienie stabilności i dostępności usług

Od początku istnienia, czyli od 2012 roku, Zenbox dbał o wysokie bezpieczeństwo infrastruktury IT, jednocześnie szukając optymalnych modeli jej utrzymania. Firma od początku działalności świadomie postawiła na outsourcing w zakresie utrzymania infrastruktury.

Początkowo spółka korzystała z publicznej chmury , by następnie zmigrować swoje systemy i dane na serwery dzierżawione w dwóch centrach danych zlokalizowanych w Warszawie.

W miarę jak z roku na rok wymagania wobec usług infrastrukturalnych Zenbox rosły, u dostawców pojawiały się problemy, m.in. z obniżeniem jakości obsługi i dostarczeniem odpowiednio wydajnego sprzętu. Stopniowa degradacja zaczęła się odbijać na jakości usług sieciowych Zenbox. Nie chodziło tylko o poprawne działanie urządzeń, ale o odpowiedni poziom zabezpieczeń przed drobnymi atakami hakerskimi czy backup oraz obsługę i poziom wiedzy technicznej po stronie dostawcy.

Każdy samochód ma cztery koła i kierownicę, ale  jednak producenci z sektora automotive oferują różne doświadczenia użytkowania, serwisu i bezpieczeństwa jazdy. Podobnie z centrum danych. Nie wystarczy wstawić sprzęt do zewnętrznego dostawcy, liczy się poziom partnerstwa i wiedzy technologicznej – zauważa Kamil Niemira, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Zenbox.

 

Od chmury do kolokacji serwerów

Przechodząc  w sierpniu 2014 roku do Beyond.pl Zenbox podjął strategiczną decyzję inwestycyjną. Firma świadomie postawiła na wysokiej klasy centrum danych, aby dzięki jego wysokim standardom bezpieczeństwa zapewnić swoim klientom najwyższą jakość usług hostingowych. Jako pierwszą usługę Zenbox wybrał chmurę publiczną e24cloud fizycznie hostowaną w data center Beyond.pl, by później rozwinąć usługę o przygotowane przez Beyond.pl rozwiązanie  hybrydowe utrzymywane w centrach danych spółki w Poznaniu. Łączyło ono zalety chmury publicznej e24cloud i chmury prywatnej na infrastrukturze dedykowanej.

Rozmawialiśmy z wieloma partnerami, krajowymi i zagranicznymi. Po wielu miesiącach rozmów wizja budowy dedykowanego środowiska w Beyond.pl okazała się najlepsza. Przejście do Beyond.pl było elementem strategii rozwoju biznesu, której fundament stanowi bezpieczeństwo, zapewnienie jak najwyższego poziomu dostępności naszych usług i finalnie spokój ducha czyli stan zen – zauważa Bartosz Gadzimski, CEO Zenbox.

 

Smart kolokacja

Kluczowym momentem dla rozwoju Zenbox było jednak przejście w czerwcu 2019 roku z  infrastruktury dedykowanej oraz chmury e24cloud na usługę kolokacji, realizowaną w całości w nowoczesnym Data Center 2. Zaufanie do  partnera spowodowało, że Zenbox zlecił większość prac związanych z migracją i instalacją sprzętu Beyond.pl. Cały sprzęt przekazano bezpośrednio do specjalistów Smart Hands Beyond.pl, którzy przeprowadzili instalację bez konieczności wizyty na miejscu specjalistów z Zenbox. Beyond.pl odpowiadał m.in. za transport serwerów, ich zabezpieczenie podczas przewozu, ubezpieczenie aż po instalację. Beyond.pl kompleksowo obsłużył fizyczny onboarding i konfigurację nowej infrastruktury IT Zenbox– z zewnętrznej lokalizacji do centrum danych w Poznaniu.

Dodatkowo Zenbox zlecił zespołowi Smart Hands Beyond.pl kompleksowe utrzymanie i zarządzanie zmigrowaną infrastrukturą. Aktualnie, w standardzie usługi kolokacyjnej, klient otoczony jest kompleksową opieką zespołu Smart Hands w trybie 24/7/365. W ramach wsparcia przeprowadzane są wszelkie niezbędne prace związane z infrastrukturą, aby całość funkcjonowała wydajnie i bez usterek, m.in. serwis łącz, deinstalacja i instalacja urządzeń, instalowanie konfiguracji klienta itd.

Procesy backupowe Zenbox obsługuje samodzielnie, jednak skopiowaną infrastrukturę utrzymuje zgodnie z najlepszymi praktykami w lokalizacji innej niż primary data center. Skopiowane środowisko jest utrzymywane na infrastrukturze Beyond.pl zlokalizowanej w Data Center 1 zgodnie z modelem backupu krzyżowego.

Zenbox jest firmą remote od początku, więc wysokiej klasy usługa Smart Hands była dla nas kluczowa. Migracja serwerów do data center to skomplikowana operacja, którą mogliśmy powierzyć tylko zaufanemu partnerowi.  Proces został zrealizowany bez problemów, a nasz sprzęt w Beyond.pl pierwszy raz zobaczyliśmy dopiero w ramach prac konserwacyjnych po ok. 1,5 roku od uruchomienia usługi kolokacji. To świadczy najlepiej o jakości i profesjonalizmie Beyond.pl – podkreśla Bartosz Gadzimski, CEO Zenbox.

Korzyści w duchu zen

Dziś w kampusie Data Center 2 Beyond.pl w Poznaniu Zenbox kolokuje 99% swojej infrastruktury, na którą składa się niemal 100 serwerów zapewniając dostępność krytycznych usług hostingowych dla firm produkcyjnych, usługowych czy sklepów online z całej Polski. Współpraca się układa, a ilość utrzymywanego sprzętu w ciągu 6 lat uległa podwojeniu. Beyond.pl zapewnia niezbędny sprzęt pod potrzeby wzrostowe Zenbox, zarówno w kontekście przygotowania komory, konfiguracji sprzętu i sieci.

Od uruchomienia kolokacji większość spraw, w których Zenbox kontaktuje się z Beyond.pl, dotyczy nie awarii, a montażu nowego sprzętu czy zaplanowanych prac utrzymaniowych, które wykonują specjaliści Smart Hands.

W budżetowych serwerowniach zgłaszaliśmy problem i czekaliśmy kilka godzin, a nawet dni na weryfikację i rozwiązanie problemu. Po przejściu do Beyond.pl problemy tego typu zostały wyeliminowane. Mając różnorodne doświadczenia ze współpracy z wcześniejszymi dostawcami, jesteśmy w stanie docenić wysoką jakość oferowaną przez centrum danych klasy premium – mówi Mariusz Sitarz, Chief Technical Officer w Zenbox.

Zespół IT Zenboxa korzysta również na co dzień z panelu zarządzania usługi “mBeyond.pl”, który jest bezpłatnie udostępniany wszystkim klientom. Rozwiązanie pozwala na podgląd usług w czasie rzeczywistym, swobodne testowanie ich parametrów, dostęp do aktualnych informacji billingowych, a w razie potrzeby szybkie założenie nowych zleceń w systemie.

 

Model hybrydowy by zyskać wydajność i optymalizację

W miarę rosnącej specjalizacji Zenbox przeszedł całą ścieżkę technologiczną w zakresie utrzymania infrastruktury IT – od publicznej chmury przez dzierżawione serwery dedykowane i chmurę e24cloud w Beyond.pl aż po model hybrydowy, czyli kolokację w połączeniu z chmurą prywatną zarządzaną samodzielnie. Każdy krok oznaczał optymalizację kosztów na każdym poziomie: serwerów, switch’y czy oprogramowania w modelu licencyjnym. Okazało się, że nawet przy małym marginesie manewru, dostawca usług hostingowych taki jak Zenbox zapewnia  optymalizację kosztów.

Dzięki naszej współpracy udało nam się obniżyć koszty utrzymania infrastruktury IT o około 30%. Własna chmura na kolokowanym sprzęcie zapewnia wysoką dostępność, a kosztuje nas niewiele więcej niż wynajmowane serwery dedykowane, choć mamy 5-7 razy więcej infrastruktury niż 7 lat temu. Udało nam się utrzymać w ryzach nasze wydatki na infrastrukturę, a wzrost przetwarzanych danych jest kilkukrotny – zauważa Bartosz Gadzimski, CEO z Zenbox.

 

Współpraca oparta na wspólnych wartościach: bezpieczeństwo i zielony ład

Dzięki utrzymaniu infrastruktury w data center klasy premium, Zenbox może skalować konkurencyjność usług masowych bez utraty najwyższych standardów bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo usług gwarantuje pierwszy w Unii Europejskiej i jedyny w Europie Centralnej międzynarodowy certyfikat Rated 4 wg standardów American National Standards Institute TIA-942 przyznany dla Data Center 2. Rated 4 to najwyższy poziom certyfikacji, gwarantujący odporność na awarie w Data Center 2 i poziom dostępności usług do poziomu 99,995%, gdzie potencjalny brak dostępności usługi jest ograniczony do maksymalnie 26 minut w skali roku. Do tego dochodzi redundancja na poziomie zasilania i chłodzenia  oraz profesjonalne usługi managed services, w tym ochrona anty-DDoS. W razie ataku, gdy nawet duże łącza mogą zostać zapchane, ruch jest weryfikowany i usługa działa bez zarzutu. Zenbox obsługując firmy z całej Polski i z ambicjami rozwoju usług w krajach ościennych docenia również szerokie kompetencje Beyond.pl w obszarze usług łączności. Dostęp do wielu operatorów telekomunikacyjnych, również klasy Tier 1, węzeł EPIX w Data Center 2 i niski czas transferu danych w Centralnej Europie pozwalają Zenbox świadczyć usługi hostingowe na optymalnym poziomie i bez przestojów.

Podsumowując, stabilność i bezpieczeństwo odczuwamy jako pozytywną odmianę. Łączność jest na europejskim poziomie z dostępem do operatorów Tier 1, a prace są wykonywane fachowo i zgodnie z harmonogramem. W Beyond.pl pracują ludzie, którzy znają się na tym, co robią – komentuje Mariusz Sitarz, Chief Technical Officer w Zenbox.

Zenbox łączy z Beyond.pl jeszcze jedno: dbałość o ekologię większa niż w serwerowniach multi-tenant. Dla Zenbox ten aspekt jest niezwykle ważny, ponieważ firma przykłada wagę do zmniejszenia swojego śladu węglowego i świadczenie zielonych usług hostingowych. Beyond.pl Data Center 2 to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów przetwarzania danych w Polsce, które przy optymalnym wykorzystaniu energii osiąga PUE na poziomie 1,2. Dodatkowo obiekt jest od lat w całości zasilany w 100% przez zieloną energię.

W Zenboxie za słowami idą czyny, to DNA naszego biznesu. Naszym hasłem jest „hosting bez zmartwień” i staramy się robić wszystko, żeby tak było. Kiedy opowiadamy, że świadczymy bezpieczne usługi, to nie jest to kwestia słów i oprogramowania, tylko idziemy krok dalej: kierujemy się do najbezpieczniejszego i najbardziej zielonego miejsca w Polsce, gdzie można ulokować nasze serwery – podsumowuje Kamil Niemira, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Zenbox.

Wysoka jakość usług kolokacji

 • kompetentne i proaktywne zespoły techniczne Smart Hands
 • infrastruktura spełniająca standardy najnowszej i wydajnej infrastruktury
 • gotowość do zwiększenia zakresu świadczonych usług w krótkim czasie
 • bezpieczna realizacja projektu migracji systemów do nowego data center w krótkim czasie
 • PUE do 1.2 pozwalające optymalizować koszty energii związane z utrzymaniem infrastruktury IT;

 

 

Bezpieczeństwo i ciągłość działania

 • najwyższy standard bezpieczeństwa jedynego w Polsce i Europie Centralnej obiektu data center gwarantowanego przez certyfikację Rated 4 ANSI/TIA-942
 • rozbudowane usługi łączności – redundacja komunikacyjna, niski czas transferu danych na terenie Polski i Europy oraz neutralność (możliwość podłączenia dowolnego łącza operatora zgodnie z preferencjami).

 

Usługi świadczone przez Beyond.pl dla Zenbox:

 • chmura publiczna e24cloud
 • infrastruktura dedykowana
 • migracja i onboarding infrastruktury IT do Data Center 2 Beyond.pl,
 • kolokacja
 • backup as a service
 • administracja sprzętu przez zespół Smart Hands

Pobierz Case Study

Wykorzystane usługi i rozwiązania

kolokacja

Kolokacja

Najwyższy standard bezpieczeństwa dla Twojej infrastruktury. Wybierz Data Center zapewniające kolokację na najwyższym poziomie.

Poznaj usługę

Chmura e24

Uruchom dowolną liczbę serwerów wirtualnych w ciągu kilka sekund.

Poznaj usługę

Administracja IT

Skorzystaj z kompleksowego wsparcia naszych ekspertów w zakresie utrzymania środowiska IT.

Poznaj usługę
Backup | Beyond.pl

Backup

Chroń swoje dane w najbezpieczniejszym Data Center w Europie Środkowej.

Poznaj usługę