Anixe: Branża SaaS wybiera utrzymanie infrastruktury IT w data centers Beyond.pl

 

Decyzja o przeniesieniu do Beyond.pl kolejnych zasobów była podyktowana wieloletnią, satysfakcjonującą współpracą. Zespoły techniczne Beyond.pl są ekspercko wykwalifikowane i zawsze, gdy zaistnieje potrzeba wspierają nas merytorycznie. Nie bez znaczenia była bardzo dobra jakość usług, które na Zachodzie nie zawsze spełniały nasze wymagania. Co więcej, w porównaniu z usługami dostawców w innych krajach zachodnich, obsługa klienta w Beyond.pl wyróżnia się wysoką jakością i proaktywnością. Data Center 2 jako jedyna w tej części Europy serwerownia gwarantuje również ciągłość usług na najwyższym poziomie, kluczową w przypadku naszej branży. Korzystanie z usług chmury prywatnej w takim obiekcie to dodatkowa wartość.

Monika Tomaszek
Infrastructure Manager ANIXE

ANIXE | Beyond.pl

 

ANIXE jest międzynarodową firmą IT z centralą w Polsce wyspecjalizowaną w dostarczaniu zaawansowanych technologicznie produktów i usług SaaS dla branży turystycznej. Swoją renomę ANIXE zawdzięcza wysokiej jakości systemom do rezerwacji połączeń lotniczych, hoteli, samochodów, czy systemom do zarządzania procesami w firmach typu destination management company (DMC).

Klientami ANIXE są duże i średnie przedsiębiorstwa z ponad 30 krajów, głównie z Europy Zachodniej o zasięgu regionalnym i globalnym np. biura podróży Karavel i DTA oraz linie lotnicze Gulf Air i TAP Portugal. ANIXE, dzięki bogatym doświadczeniom w tworzeniu bardzo wydajnych aplikacji, agregacji i standaryzacji danych, integracji systemów oraz całościowemu podejściu do procesów i user experience pomaga rozwijać cyfrowy biznes coraz większej grupie firm spoza branży turystycznej, głównie e-commerce, FinTech oraz usługowym.

 

Przykład aplikacji opracowanej przez Anixe

 

ANIXE to największy dostawca hotelowych danych cache, obsługujący ponad milion hoteli na całym świecie. Systemy firmy przetwarzają ponad dziesiątki tysięcy zapytań na minutę, a ich całkowity roczny wolumen transakcyjny wynosi kilka mld euro. Systemy ANIXE są wykorzystywane w krytycznych obszarach biznesu klientów, dlatego tak ważna jest wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo. Firma zatrudnia ponad 200 osób.

W 2009 roku ANIXE uruchomiła poszukiwania nowego centrum danych do wsparcia kolejnego projektu SaaS. Od początku działalności spółka utrzymuje swoje zasoby testowe i produkcyjne w zewnętrznych ośrodkach data center (outsourcing IT) eliminując tym samym ponoszenie zbędnych inwestycji we własne serwerownie. Zdecydowała się na uruchomienie współpracy z firmą Beyond.pl z uwagi na wysoką jakość usług technicznych potwierdzoną rekomendacjami od klientów oraz zróżnicowane portfolio rozwiązań infrastrukturalnych i supportowych. Współpracę rozpoczęto od kolokacji w Data Center 1 Beyond.pl w Poznaniu.

 

Jako dostawca rozwiązań SaaS szukaliśmymy serwerowni, które zapewniają niezawodność, wysokie bezpieczeństwo infrastrukturalne obiektu oraz zaplecze techniczne o wysokich kompetencjach. Decyzja o rozpoczęciu współpracy z Beyond.pl została podjęta na podstawie przedstawionych referencji, ale także kompetencji IT potwierdzonych podczas finalizowania warunków kontraktu – mówi Monika Tomaszek, Infrastructure Manager w ANIXE.

Współpraca zapoczątkowana w 2009 roku rozwinęła się znacząco w kolejnych latach. W 2015 roku ANIXE rozszerzyła portfolio usług w Beyond.pl o kolejną usługę – infrastrukturę dedykowaną.

Bezpieczne skalowanie usług SaaS

Klienci kupują bilety lotnicze i rezerwują hotele 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku, więc usługi ANIXE muszą być dostępne całodobowo i bez przerw. Turystyka jako branża sezonowa to także zmienne zapotrzebowanie na zasoby infrastruktury w ciągu roku. Jako dostawca rozwiązań SaaS firma ANIXE odpowiada za utrzymanie i zapewnienie dostępności swoich rozwiązań zgodnie z warunkami umów SLA z klientami. Infrastruktura IT, z której korzysta musi zapewniać nie tylko niezawodny dostęp do danych, ale także możliwość szybkiego skalowania do aktualnych potrzeb.

W 2016 roku, w związku ze wzrostem biznesowym i wprowadzaniem coraz nowocześniejszych rozwiązań SaaS do oferty, pojawiła się po stronie ANIXE potrzeba znaczącego zwiększenia mocy obliczeniowej. Spółka skorzystała z doradztwa ekspertów Beyond.pl, którzy po gruntownym przeanalizowaniu potrzeb ANIXE zaproponowali uruchomienie prywatnych usług chmurowych VMware. Zarekomendowano połączenie istniejących usług kolokacji z chmurą VMware utrzymywanych w Data Center 1. Trafność zaproponowanego przez Beyond.pl modelu hybrydowego potwierdziła się w kolejnych latach podczas dalszej rozbudowy chmury prywatnej w latach 2016-2018.

 

 

W sierpniu 2019 u jednego z kluczowych niemieckich klientów ANIXE zaistniała potrzeba efektywniejszego skalowania zasobów dla aplikacji Resfinity, zaawansowanej technologicznie platformy sprzedaży i dystrybucji online produktów turystycznych. ANIXE zdecydowała się zmigrować całe WebAPI swojego klienta z platformy Google Cloud, zlokalizowanej w centrum danych we Frankfurcie, do chmury w uruchomionym w 2016 r. Data Center 2 Beyond.pl w Poznaniu. Decyzja była podyktowana przede wszystkim wysokim standardem bezpieczeństwa obiektu i gwarancją dostępności usług. Data Center 2 jako pierwszy w Unii Europejskiej i aktualnie jedyne w Europie Środkowej posiada certyfikację ANSI/TIA-942 na poziomie Rated 4. Certyfikat ten zapewnia tak ważną dla dostawców usług SaaS dostępność usług data center na poziomie 99,995%, czyli potencjalnie 26 minut niedostępności usługi w ciągu roku, choć od 2016 roku spółka może pochwalić się 100% uptime`em obiektu.

Model hybrydowy – chmura i kolokacja w dwóch niezależnych lokalizacjach

Projekt przeniesienia rozwiązania klienckiego WebAPI z Google Cloud do chmury VMware w Data Center 2 w Poznaniu został zrealizowany przez zespół techniczny Beyond.pl w 2019 r. Specjaliści VMware obsłużyli wszystkie aspekty techniczne migracji, w tym uruchomienie urządzeń sieciowych.

 

 

Całość migracji przebiegła bardzo sprawnie i szybko. Od czasu otrzymania oferty do uruchomienia produkcyjnego upłynął około 1 miesiąc, a przygotowanie i skonfigurowanie całego środowiska zajęło 3 dni. Nasz zespół ds. infrastruktury i wsparcia bardzo wysoko ocenił kompetencje techniczne i projektowe specjalistów Beyond.pl. Co więcej, posiadając tak przekrojowe kompetencje w zakresie utrzymania infrastruktury IT są w stanie dostarczyć nam potrzebną usługę. Nasze potrzeby się zmieniają, a Beyond.pl niezmiennie pozostaje naszym partnerem – podkreślają przedstawiciele ANIXE.

Oba data centers Beyond.pl, z których korzysta ANIXE są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. Prywatny ring światłowodowy w Poznaniu zapewnia minimalny czas przesyłu danych liczony w ułamkach milisekund. Natomiast oknem Beyond.pl na Europę Zachodnią jest korytarz telekomunikacyjny Beyond.pl East-West Corridor zapewniający 11-milisekundowy czas przesyłu danych w dwie strony pomiędzy Poznaniem a Frankfurtem nad Menem. Niemieccy klienci ANIXE nie odczuwają w żadnym stopniu, że korzystają z dwóch centrów danych w Polsce. Neutralność telekomunikacyjna Beyond.pl zapewnia klientowi wybór spośród wielu dostawców klasy Tier 1, co zapewnia globalne usługi łączności oraz optymalizuje jej koszty.

Beyond.pl zapewnia także usługi wsparcia administracji IT świadczone przez zespoły Smart Hands. Na początku współpracy eksperci Smart Hands byli odpowiedzialni za instalację fizycznych urządzeń brzegowych i firewalli w Data Center 1, a po rozszerzeniu zakresu usług na chmurę w Data Center 2 wspierali inżynierów ANIXE w uruchomieniu rozwiązań software’owych.

Beyond.pl sprawdzonym partnerem dla SaaS

ANIXE współpracując z operatorami data centers korzystało zazwyczaj wyłącznie z usług kolokacji. Jednak z uwagi na zmianę potrzeb to model hybrydowy dostarczony przez Beyond.pl okazał się nowym, optymalnym rozwiązaniem. Od 2016 roku ANIXE korzysta w Beyond.pl z usługi kolokacji w Data Center 1 oraz chmury prywatnej VMware w Data Center 2. Beyond.pl oferując cross-technologiczne i kompleksowe usługi data center ma kompetencje i wiedzę konieczną do obsługi wymagających klientów z sektora SaaS.

Beyond.pl to od początku współpracy dostawa usług na poziomie 100%. Doceniamy jakość infrastruktury fizycznej obu serwerowni oraz wysokie kompetencje merytoryczne i techniczne specjalistów, także Smart Hands – podkreśla Monika Tomaszek, Infrastructure Engineer w ANIXE. – Ponadto, kolokacja w DC, które korzysta w 100% z “zielonej” energii pozwala naszej firmie wspierać proekologiczne wysiłki branży turystycznej w ograniczaniu śladu węglowego.

 

Gwarancja ciągłości usług wynikająca z certyfikatu ANSI/TIA-942 na poziomie Rated 4 dla Data Center 2 i cross-technologiczne kompetencje zespołów IT sprawiają, że Beyond.pl to wyspecjalizowany partner infrastrukturalny dla branży SaaS.

Nie jesteśmy partnerem jednego rozwiązania czy jednej technologii. Dzięki przekrojowym kompetencjom dobieramy usługi pod potrzeby klienta i jesteśmy otwarci na ich rewizję uwzględniając ich zmienność w czasie. Nie jest niczym zaskakującym, że po kilku latach współpracy klienci zmieniają politykę infrastrukturalną lub szukają nowych rozwiązań. Działając na zasadzie one-stop-shop możemy wesprzeć klienta w każdym projekcie z obszaru utrzymania infrastruktury – podkreśla Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

 

Bezpieczeństwo i ciągłość działania:

 • najwyższy standard bezpieczeństwa obiektu i dostępności usług – jedyny w Polsce i Europie Centralnej data center z międzynarodową certyfikacją Rated 4 ANSI/TIA-942,
 • rozbudowane usługi łączności – niski czas transferu danych między Polską i Europą Zachodnią oraz neutralność telekomunikacyjna (możliwość podłączenia dowolnego łącza operatora zgodnie z preferencjami),
 • kontraktowe SLA aż do 99,9999%.

 

Data Center 2 Beyond.pl


Wysoka jakość i kompleksowość usług Beyond.pl:

 • bezpieczna realizacja projektu migracji systemów do nowego data center w krótkim czasie,
 • infrastruktura spełniająca wymogi rozwiązań high density,
 • kompetentne i proaktywne zespoły techniczne Smart Hands,
 • optymalny stosunek jakości do ceny usługi z uwagi na tańszą cenę energii w Polsce,
 • cross-technologiczne kompetencje chmurowe (globalna, prywatna, hybrydowa),
 • Beyond.pl jako one-stop-shop zapewnia indywidualnie dopasowany model utrzymania infrastruktury.

 

Usługi świadczone przez Beyond.pl dla ANIXE:

 • kolokacja
 • onboarding infrastruktury IT do Data Center 2 Beyond.pl
 • administracja IT – wsparcie zespołu Smart Hands
 • infrastruktura dedykowana (IaaS)
 • chmura prywatna VMware

Pobierz Case Study