Bartłomiej Danek: Certyfikacja pozwala uzyskać odniesienie do oferty

25 kwietnia braliśmy udział w debacie magazynu „Manager” dotyczącej outsourcingu IT. Beyond.pl reprezentował wiceprezes Bartłomiej Danek. Zaproszonym przez nas gościem specjalnym był Robert Berliński, członek zarządu BCA Group certyfikującej według standardów ANSI oraz Uptime Institute.

Obok zagadnień dotyczących kolokacji, chmury, green data center czy neutralności telekomunikacyjnej ważnym aspektem dyskusji była certyfikacja centrów danych.

– Oczywiście cena jest bardzo istotnym elementem wyboru, ale certyfikacja to równie ważny element pozwalający uzyskać odniesienie do składanej oferty – przekonywał Danek. – Klient musi wiedzieć, jakie mamy zasoby pozwalające nam wziąć na siebie odpowiedzialność za działanie jego biznesu – dodał. Wiceprezes podkreślał także, że Data Center 2 to obiekt nowoczesny i wydajny energetycznie, stąd ceny usług nie są droższe niż w obiektach na poziomie TIER III czy Rated 3.

Ubiegając się o certyfikacje, aż 70 proc. serwerowni na świecie jest odsyłane do poprawki już przy pierwszym podejściu. Dlaczego? Ocenie podlega ponad 50 różnego rodzaju instalacji, od których zależy poprawne działanie serwerowni. Poziom 3. mówi, że możliwe są pojedyncze punkty awarii, a poziom 4., że w ogóle ich nie ma – tłumaczył natomiast Robert Berliński z BCA Group.

Zapis debaty ukazał się w majowym wydaniu magazynu „Manager” oraz na stronie manager.inwestycje.pl.