Beyond.pl i Przyjaciele uruchamiają dom dla matek z dziećmi uciekającymi przed wojną na Ukrainie

Blisko 50 osób z Ukrainy, głównie matek z dziećmi, znalazło schronienie w uruchomionym w lipcu br. w Poznaniu “Domu Ukraińskim”. Ośrodek powstał dzięki inicjatywie firmy Beyond.pl, wsparciu finansowo-rzeczowym ponad 25 firm i osób prywatnych oraz zaangażowaniu wolontariuszy. Mieszkańcy uruchomionego ośrodka otrzymali bezpłatny dach nad głową, fachową pomoc psychologa oraz wsparcie w poszukiwaniu pracy i opiece nad dziećmi.

“Dom Ukraiński” został uruchomiony w 120 dni od wybuchu wojny na Ukrainie w kamienicy przy ulicy Św. Czesława w Poznaniu. W obiekcie o powierzchni ponad 400m2 znajduje się 9 w pełni wyposażonych pokojów z miejscami noclegowymi dla niemal 50 osób, a także łazienki, 2 kuchnie, jadalnia, świetlica z komputerami do nauki i pracy oraz pokój zabaw dla dzieci. Ośrodek oferuje bezpłatne schronienie dla rodzin na okres 2-3 miesięcy, podczas których uchodźcy mogą zaaklimatyzować się w Polsce, rozpocząć naukę języka, znaleźć pracę i przygotować do samodzielnego życia w Poznaniu. W takiej formule projekt będzie funkcjonował przez około rok.

Kilka miesięcy temu Polacy wspaniale zareagowali śpiesząc Ukraińcom z pomocą. Dziś, gdy temperatura nastrojów nieco opadła, a pomoc finansowa praktycznie się wyczerpała, wsparcie dla osób z Ukrainy staje się jeszcze ważniejsze – podkreśla Michał Grzybkowski, założyciel oraz Executive VP Technology w firmie Beyond.pl, która zainicjowała projekt.

Pomoc na szeroką skalę

Lokal, który do tej pory wykorzystywano na potrzeby biurowe wymagał wielu zmian funkcjonalnych oraz adaptacji pod potrzeby mieszkaniowe matek z dziećmi. Pod koniec marca br. Beyond.pl jako koordynator projektu rozpoczął generalny remont oraz wyposażył ośrodek w meble i sprzęt.

Zależało nam, aby udostępniona przestrzeń dawała poczucie bezpieczeństwa, choć w minimalnym stopniu odtwarzała warunki domowe i wspierała asymilację w nowej rzeczywistości – dodaje Michał Grzybkowski 

Uruchomienie „Domu Ukraińskiego” nie byłoby możliwe bez wsparcia głównie poznańskich firm i darczyńców, którzy przekazali środki finansowe oraz darowizny rzeczowe, w tym materiały budowlane, armaturę łazienkową, zabudowy kuchenne, meble wypoczynkowe, łącza internetowe, sprzęt AGD czy nową pościel. To dzięki pomocy firm, osób prywatnych i podmiotów publicznych oraz wolontariuszy ośrodek może dziś oferować pomoc. Wsparcia udzielili: Schneider Electric Poland, Strabag, Tpay, Netguru, Nenya Capital, Legrand Polska, S4DC, BIMs Plus, Ari10, Legimi S.A, GamerHash, KR Grupa Medialna, SKZ Sp. z o.o., Golden Submarine, Budchem, EASST architects, Projekt Malecha Tomasz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kancelaria Filipiak – Babicz, Kancelaria Grzybkowski – Guzek.

– Jestem ogromnie wdzięczny przedsiębiorstwom, których pomoc jest fundamentem uruchomienia „Domu Ukraińskiego”. Nasi partnerzy zaskakiwali formą pomocy, jak i wielkim zaangażowaniem. Ich wsparcie finansowe i rzeczowe należy zauważyć i docenić. Podobnie jak pomoc wolontariuszy i fundacji zarządzającej ośrodkiem na każdym etapie tego projektu – dodaje Michał Grzybkowski z Beyond.pl.

Biznes łączy siły z NGO

Zarządzanie ośrodkiem po uruchomieniu zostało przekazane w ręce wyspecjalizowanej organizacji pozarządowej. Poznańskie Stowarzyszenie Pomocy Celowej zostało zaproszone do współpracy z uwagi na doświadczenie w prowadzeniu świetlic, ognisk opiekuńczo-wychowawczych i opiece nad dziećmi, które są głównymi mieszkańcami “Domu Ukraińskiego”. NGO’s został również zaangażowany w realizację działań niezbędnych do uruchomienia ośrodka oraz w wypracowanie jego prowadzenia i zarządzania,  aby otwarcie obiektu odbyło się szybko i sprawnie.

Projekt jest otwarty na dalszą pomoc. Wsparcie finansowe jest wykorzystywane na bieżącą działalność ośrodka oraz zapewnienie dalszej opieki przebywającym w nim uchodźcom. Środki można wpłacać na konto Stowarzyszenia z dopiskiem “Darowizna cele statutowe – Dom Ukraiński” (76 1600 1462 1740 5989 0000 0001 STOWARZYSZENIE POMOCY CELOWEJ ul. Piotra Wawrzyniaka 14/11, 60-506 Poznań)

Informacja prasowa do pobrania: