Inżynier Beyond.pl dla „Strefy Biznesu”

„Strefa Biznesu” – magazyn dedykowany wielkopolskim managerom, poświęca chmurze obliczeniowej jeden z artykułów w wakacyjnym numerze. Bohater tekstu – Krzysztof Siwek, Inżynier Wsparcia Sprzedaży w Beyond.pl nie ma wątpliwości, że współczesny biznes bardzo zależy od działów IT.

– Nawet jednoosobowa działalność przetwarza dane i korzysta z zaplecza technologicznego. Krawcowa czy szewc pracują własnoręcznie, ale często, żeby dotrzeć do klientów posiadają tradycyjną już stronę internetową. Treści na niej zawarte muszą być gdzieś przetwarzane. Internet tak naprawdę nie jest próżnią bez lokalizacji – tłumaczy Siwek. Ekspert zaznacza, że w czasach, gdy wszystko odbywa się w wirtualnej rzeczywistości, musi w niej żyć każde przedsiębiorstwo.

– Dzisiaj zwykła awaria komputera pracownika powoduje wielkie problemy. Brak dostępu do sieci, czyli internetu, sprawia, że właściwie firma przestaje funkcjonować. To z kolei oznacza straty i finansowe, i wizerunkowe. Z tego względu tak ważna jest ciągłość działania, którą zapewnia chmura oraz delegowanie zasobów do profesjonalnego centrum danych – zauważa ekspert.

– Dzisiaj szefowie spółek stoją jeszcze przed tym dylematem: inwestować ogromne pieniądze i kupić kolejne serwery, które przez większość roku będą się kurzyć czy zastosować inne rozwiązanie, właśnie chmurę obliczeniową – tłumaczy Siwek. Czyli w skrócie – wykorzystać usługę, która ma za zadanie dostarczyć na żądanie tyle mocy obliczeniowej, ile akurat potrzebujemy. Jednocześnie płacimy tylko za wykorzystane zasoby. – Czasami ludzie pytają: „A za co będę płacił w tej chmurze?”. Odpowiadamy przykładem – a za telefon jak pan płaci? Tyle, ile pan rozmawia – mówi ekspert.

W artykule inżynier Beyond.pl opowiada także o początkach historii chmury obliczeniowej, jej typach oraz bezpieczeństwie danych w cloudzie.

Pełny tekst dostępny w aktualnym, papierowym wydaniu „Strefy Biznesu” (Wielkopolska).