Beyond.pl pierwszym polskim partnerem VMware Sovereign Cloud

Beyond.pl, dostawca bezpiecznych usług data center, chmury i Managed Services, jako pierwszy w Polsce dołącza do globalnego programu VMware Sovereign Cloud. To nowa jakość usług chmurowych Beyond.pl dla klientów poszukujących pełnego bezpieczeństwa przetwarzania danych, gwarancji ich lokalnego przechowywania, a także spełnienia wymagań regulacyjnych niezależnie od sektora rynku, w którym działają. Z badań VMware wynika, że zapewnienie suwerenności danych jest wyzwaniem dla aż 95% dużych organizacji.

Na całym świecie jest 40+ partnerów programu VMware w ponad 10 tysięcznej społeczności.  Beyond.pl jest pierwszym w Polsce i 9-tym dostawcą w Europie, który uzyskał status partnera VMware Sovereign Cloud. Spółka od ponad 10 lat specjalizuje się w budowie i utrzymywaniu środowisk chmurowych VMware w modelu prywatnym i publicznym. Jest aktualnie jednym z największych Cloud Service Providerów VMware w Polsce. Należy również do grona partnerów o statusie VMware Cloud Verified, który potwierdza wysokie kompetencje zespołów wirtualizacyjnych, dostęp Beyond.pl do najnowszych rozwiązań technologicznych VMware oraz bezpośrednie wsparcie ze strony inżynierów VMware przy projektach dla klientów.

VMware Sovereign Cloud to program VMware, którego celem jest stworzenie ekosystemu zaufanych lokalnych partnerów usług chmurowych gwarantujących klientom pełne bezpieczeństwo oraz suwerenność i integralność przetwarzania danych w ramach tworzonych i obsługiwanych rozwiązań. Dostawcy muszą przejść drobiazgową weryfikację i spełnić określone warunki: m.in. oferować usługi za pośrednictwem co najmniej dwóch centrów danych działających w obrębie tej samej jurysdykcji, posiadać system zarządzania bezpieczeństwem informacji potwierdzony niezależnym, uznanym branżowym certyfikatem, a także spełniać wymagania dotyczące polityki środowiskowej oraz technicznych i operacyjnych aspektów wdrażania, konfiguracji, zarządzania oraz monitorowania infrastruktury.

Suwerenność, czyli przetwarzanie danych wyłącznie na terenie jednego kraju, ma fundamentalne znaczenie dla wielu branż i organizacji. Przetwarzają one wysoce wrażliwe informacje, a jednocześnie coraz częściej korzystają z usług chmurowych. To oznacza, że muszą mieć gwarancję pełnego bezpieczeństwa przetwarzania danych i zapewnienia zgodności z obowiązującym prawem, w szczególności przepisami dotyczącymi przetwarzania i ochrony danych osobowych. Jako partner VMware Sovereign Cloud tę gwarancję zapewniamy – tłumaczy Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

Partnerstwo Beyond.pl z VMware w ramach Sovereign Cloud otwiera nowe możliwości dla firm wykorzystujących lub planujących migrację do chmury lub dostawców IT poszukujących takiego rozwiązania dla swoich klientów. Nowy status partnerski pozwala Beyond.pl na tworzenie rozwiązań opartych o VMware Cloud zapewniających pełne bezpieczeństwo przetwarzanych danych i zgodność z wymaganiami prawnymi, zarówno na poziomie kraju oraz UE, jak i danej branży. To ogromne ułatwienie w kontekście dostosowania się do obecnych, jak i przyszłych regulacji dotyczących prywatności i suwerenności danych czy branżowych audytów, które muszą przejść firmy. Przetwarzając dane na dedykowanej infrastrukturze umieszczonej w lokalnych centrach danych, VMware gwarantuje, że ich prywatność jest zachowana, a dane nie opuszczają kraju ani dostawcy oraz są prawidłowo przechowywane, zabezpieczane i chronione.

Środowiska chmury VMware są dostępne w zlokalizowanych w Poznaniu centrach danych Beyond.pl połączonych redundantnym, dedykowanym i bezpiecznym prywatnym ringiem światłowodowym o długości 11 km w jednym kierunku oraz 10 km w drugim kierunku, co gwarantuje klientom wysoką dostępność usługi (High Availability) zarówno pomiędzy ośrodkami, jak i w każdym z obiektów z osobna. Data Center 2 Beyond.pl to aktualnie jedyne centrum danych w Unii Europejskiej posiadające zarówno normę EN 50600 Klasy 4, jak i certyfikat ANSI/TIA-942 Rated 4. Od momentu uruchomienia poznańskiego obiektu w 2016 r. jego dostępność wynosi 100%. Zgodność świadczonych usług z międzynarodowymi standardami potwierdzają również posiadane przez spółkę certyfikaty: ISO 27001, PCI DSS, SOC 2 typ 1 oraz typ 2, ISO 14001.

– Jako doświadczony dostawca usług chmurowych, także dla sektorów regulowanych, posiadamy odpowiednie kompetencje, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku. Nowoczesna, bezpieczna i zlokalizowana w Polsce infrastruktura centrodanowa, doświadczenie w zarządzaniu złożonymi środowiskami VMware, wykwalifikowane zespoły inżynierów oraz normy i certyfikacje dają klientom pewność, że ich dane są w bezpiecznych rękach – dodaje Wojciech Darłowski, Członek Zarządu Beyond.pl ds. Chmury i Managed Services.

Z raportu Vanson Bourne przeprowadzonego na zlecenie VMware wynika, że aż 137 ze 194 analizowanych krajów na świecie ma własny zestaw przepisów regulujących to w jaki sposób dane powinny być przechowywane w ich granicach, a większość z tych przepisów stale się zmienia. To duży problem dla firm, szczególnie dla dużych organizacji działających globalnie. Te, które nie przestrzegają zasad autonomii danych, płacą milionowe kary i narażają na szwank reputację swojej marki. Nic dziwnego, że aż dla 95% badanych organizacji, zapewnienie suwerenności danych jest dużym wyzwaniem.

Przed erą cyfryzacji zarządzanie informacjami było znacznie prostsze. Dane znajdowały się na firmowych komputerach, najczęściej w jednej fizycznej lokalizacji. Dziś, gdy funkcjonujemy w wielochmurowej rzeczywistości, dane są rozproszone globalnie pomiędzy różnymi centrami danych. To rodzi szereg pytań o to, gdzie dokładnie się znajdują, kto jest ich właścicielem, kto może uzyskać do nich dostęp. Szczególnie dotyczy to danych wrażliwych i firm działających w sektorach regulowanych – tłumaczy Arkadiusz Sikora, Country Manager VMware Poland. – VMware Sovereign Cloud jest odpowiedzią na te pytania i wątpliwości. Dzięki współpracy ze zweryfikowanymi partnerami, takimi jak Beyond.pl, klienci mają pewność, że ich dane są odpowiednio zabezpieczone i przetwarzane zgodnie z lokalnym prawem.

Dołączenie Beyond.pl do programu zostało poprzedzone drobiazgową weryfikacją. Członkami VMware Sovereign Cloud są tylko dostawcy usług chmurowych, którzy spełniają restrykcyjne warunki standardu VMware Validated Designs (VVD), obejmującego techniczne, jak i operacyjne aspekty wdrażania, konfiguracji, zarządzania oraz monitorowania infrastruktury wirtualizacyjnej. Kolejnym warunkiem jest dostarczanie usług chmurowych w sposób zrównoważony. Swoje kompetencje w tym obszarze Beyond.pl potwierdził m.in. w 2022, gdy został pierwszym polskim partnerem VMware Zero Carbon Committed. Jest to inicjatywa VMware wspierająca cel osiągnięcia zeroemisyjności do 2030 roku. Beyond.pl spełnia wszystkie kluczowe założenia inicjatywy, w tym wykorzystuje w 100% zieloną energię do zasilania centrów danych, jego obiekty należą do jednych z najbardziej efektywnych energetycznie w regionie CEE i realizuje inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Od lewej: Wojciech Darłowski, Członek Zarządu ds. Chmury i Managed Services, Arkadiusz Sikora, Country Manager VMware Poland oraz Wojciech Stramski, Prezes Zarządu Beyond.pl

***

Pobierz informację prasową: