Hawe Telekom, operator ogólnopolskiej sieci światłowodowej, wybiera kolokację w Beyond.pl

Właściciel ogólnopolskiej szkieletowej sieci światłowodowej – Hawe Telekom, zdecydował o migracji własnej infrastruktury IT do jednego z najbezpieczniejszych data center w Europie. Na partnera kolokacyjnego wybrano Beyond.pl, operatora centrów danych zasilanych wyłącznie zieloną energią.

Spółka Hawe Telekom stawiała do tej pory na samodzielne utrzymanie firmowych zasobów IT w modelu on-premise. Jednak wraz z rozwojem biznesu i ekspansją spółki zwiększały się oczekiwania firmy i jej klientów w zakresie bezpieczeństwa usług telekomunikacyjnych. Z tego powodu operator telekomunikacyjny postanowił przenieść część fizycznych zasobów IT do wyspecjalizowanego ośrodka przetwarzania danych spełniającego najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Hawe Telekom zmigrował zasoby odpowiadające za agregację i sterowanie ruchem sieciowym do Data Center 2, jednego z trzech najbezpieczniejszych obiektów przetwarzania danych w Unii Europejskiej obsługiwanego przez Beyond.pl. Standard bezpieczeństwa centrum przetwarzania danych potwierdza niezależna, międzynarodowa certyfikacja ANSI/TIA-942 Rated 4, która gwarantuje dostępność usług data center na poziomie 99,995%. Dla klientów Beyond.pl oznacza to ograniczenie potencjalnej niedostępności usług kolokacyjnych tylko do 26 minut w skali roku, choć od momentu uruchomienia w 2016 roku obiekt charakteryzuje się 100% bezawaryjnością.

Kolokacja dla operatora innych operatorów

W ramach podpisanej umowy Hawe Telekom korzysta z dedykowanej komory serwerowej, która została zaprojektowana i wyposażona przez Beyond.pl zgodnie z dostarczoną specyfikacją. Hawe Telekom zyskało tym samym możliwość oferowania usług kolokacyjnych swoim klientom w jednym z najnowocześniejszych data center w Europie.

Obecność w wiodących data center w Polsce, a także zmniejszanie śladu węglowego w zasilaniu infrastruktury telekomunikacyjnej i w centrach serwerowych to kluczowe elementy w długoterminowej strategii spółki, dlatego też nasza obecność w Data Center 2 Beyond.pl była jedynie kwestią czasu — podkreśla Paweł Paluchowski, Prezes Zarządu w Hawe Telekom.Zasięg oraz szybkość naszej sieci światłowodowej w połączeniu z utrzymaniem infrastruktury IT w ośrodku Beyond.pl pozwala oferować naszym klientom stabilne usługi telekomunikacyjne o najwyższym standardzie bezpieczeństwa. Liczymy też na ograniczenie kosztów generowanych przez konsumpcję energii, szczególnie że serwerownie Beyond.pl są znane z wysokiej efektywności energetycznej – dodaje.

Na terenie kampusu Beyond.pl, w ramach świadczonych usług kolokacyjnych, utrzymywany jest jeden z głównych węzłów telekomunikacyjnych klienta odpowiadający za połączenie magistrali z Zachodem.

Kolokacja infrastruktury jednego z głównych operatorów telekomunikacyjnych na poznańskim kampusie to również wzmocnienie konkurencyjności oferty Beyond.pl w obszarze transmisji. Z uwagi na bardzo niski czas przesyłu danych w ofercie Hawe Telekom, klienci Beyond.pl zyskują bezpośredni dostęp do infrastruktury przesyłowej o zoptymalizowanym opóźnieniu wraz z najwyższymi standardami bezpieczeństwa w obiekcie zasilanym w 100% zieloną energią.

Bezpieczna telekomunikacja

W przypadku działalności Hawe Telekom szczególnie istotne są bezpieczeństwo i stabilność sieci. Firma jako operator tranzytowy zapewnia usługi transmisji danych w kraju i za granicą operatorom telefonii, telewizji kablowej oraz dostawcom Internetu. Co więcej, magistrala światłowodowa Hawe Telekom łączy Polskę między innymi z infrastrukturą sieciową w Niemczech,  Czechach, na Ukrainie oraz Litwie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zostaliśmy pierwszym wyborem Hawe Telekom. Ta współpraca ma dla nas szczególną wagę, ponieważ magistrala Hawe Telekom odpowiada za łączność firm w całej Polsce. Daje nam to możliwość udostępniania naszym klientom usług utrzymania infrastruktury IT, jak i możliwość zoptymalizowania łączności w skali krajowej oraz międzynarodowej, co dla wielu naszych klientów ma strategiczne znaczenie — komentuje Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

***

O Hawe Telekom: spółka Hawe Telekom jest operatorem świadczącym usługi innym operatorom telekomunikacyjnym, a wśród jej klientów znajdują się operatorzy sieci telefonii komórkowych w Polsce, operatorzy międzynarodowi, jak również kilkadziesiąt data center znajdujących się w zasięgu sieci. Hawe Telekom świadczy usługi: sprzedaży i dzierżawy kabli oraz włókien światłowodowych, transmisji danych w oparciu o posiadany system DWDM, dostępu do sieci Internet, kolokacji w obiektach wyniesionych rozmieszczonych na Ogólnopolskiej Sieci Światłowodowej oraz usług nadzoru i serwisu sieci. O kluczowym miejscu firmy Hawe Telekom na rynku telekomunikacyjnym świadczy fakt, że większość sieci stanowi element infrastruktury krytycznej kraju, a w grudniu 2021 r. firma uzyskała po raz trzeci potwierdzenie istotności posiadanej przez siebie infrastruktury w postaci przedłużenia ochrony państwa na rok 2022 r. Spółka z sukcesem wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania, który spełnia wymagania trzech norm: ISO 22301:2020 (zarządzanie ciągłością działania), ISO/IEC 27001:2017 (zarządzanie bezpieczeństwem informacji) oraz ISO 9001:2015 (zarządzanie jakością). Firma Hawe Telekom w ostatnim czasie otrzymała wyróżnienie dla „Stabilnego Partnera 2021” w kategorii telekomunikacja oraz „Innowacyjnej Firmy 2021”. Wiecej na https://www.hawetelekom.com/

Informacja prasowa do pobrania: