10 najnowszych obiektów DC, cyberbezpieczeństwo i megatrendy chmury obliczeniowej

Witaj w nowym roku!
Już pierwsze dni wskazują, że 2015 –ty zapowiada się jako bardzo ciekawym i jednocześnie pracowity okres. Z pewnością będzie taki dla nas – do zakończenia inwestycji w Centrum Badań Technologii Informatycznych i Beyond.pl Data Center 2 pozostało tylko dwanaście miesięcy.
Niemniej, sądząc po informacjach medialnych, cała branża nie powinna narzekać na brak zajęć i przełomowych zmian.

W licznych opinia najistotniejszym wydarzeniem i czynnikiem wpływającym na zmianę Internetu – i to zmianę radykalną, porównywaną do przejścia „od wolności do monopolu” – są zapowiadane regulacje ustawodawcze związane z neutralnością Sieci. W ciągu kilku kolejnych miesięcy decyzje w tym zakresie podjąć ma zarówno rząd Stanów Zjednoczonych, jak i Bruksela. Głos reprezentujący obawy związane z możliwym scenariuszem rozwoju i w konsekwencji wpływów sił kooperacyjnych na Internet prezentuje Paul Venezi na łamach InfoWorld.

Równie wiele emocji i dyskusji budzi ostatnimi czasu temat cyberbezpieczeństwa. Rok 2014 udowodnił, że zagrożenie atakiem cyberprzetępców nie omija nikogo – od wielkich korporacji po systemy rządowe i militarne. Tym bardziej warto zapoznać się z krótką diagnozą zjawiska, jaką dla TechCrunch przygotował Shlomi Boutnaru.

Jak niejednokrotnie miałeś okazję usłyszeć, ostatnie kilka lat to dynamiczny rozwój sektora usług data center. Potwierdzeniem tego jest choćby lista 10 ośrodków data center w Europie, Azji i Ameryce Północnej, które uruchomiło swoje usługi w ciągu ostatnich dwunasty miesiącach. Warto zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnie kolokacyjną, ale i efektywność energetyczną oferowaną przez nowe obiekty. Ten ostatni element zdecydowanie odgrywa coraz ważniejszą rolę w ocenie nowych inwestycji.

W zakresie usług chmury obliczeniowej – oprócz interesującego materiału InforamtionAge diagnozującego cztery megatrendy coud computing – warto przeczytać zestawienie prognoz, jakie dla chmury obliczeniowej przygotowały najważniejsze instytucje analityczne branży ICT.
IDC, 451Research i instytut badawczy Dell w krótkim zestawieniu wskazują, na zwiększającą się rolę prywatności w chmurach, wykorzystanie open source dla celów biznesowych, automatyzacje procesów, zmiany modelu IaaS, mix infrastruktury fizycznej z cloudem oraz chmurę hybrydową jako „the next big thing”.

Ten ostatni model IT coraz częściej ma zastosowanie również na regionalnym rynku – przykład z własnego podwórka prezentuje ITfocus w materiale poświęconym wdrożeniu przez Beyond.pl chmury hybrydowej dla Zenbox.

O cloud computing mówi również w wywiadzie dla The Information CIO VMware, Tony Scott. Odpowiadając na pytanie jak widzi rolę swojej firmy wobec zwiększającej się dominacji chmury publicznej wskazuje na niszę, pomiędzy rozwiązaniami in-house a public cloudem, którą VMware chce (i potrafi) wypełnić.

Podsumowanie pierwszych tygodni 2015 roku nie byłoby pełne bez wzmianki o CES 2015. eOdzież, żywność z drukarek 3-D i samokierujące się pojazdy – to tylko niektóre z bardziej egzotycznych znalezisk na targach, które opisuje InformationWeek.

Miłego tygodnia i do następnego razu!
Rafał Roszak, Beyond.pl