6 kryteriów wyboru właściwej chmury

Według Instytutu Gartnera pytania o wykorzystanie chmury obliczeniowej nie powinniśmy już dłużej zaczynać od słowa “Czy?” ale “Jak?”. Właściwie zadane powinno zatem brzmieć ”Jak wybrać właściwą chmurę obliczeniową?”. A skoro już pytasz – od razu pospieszę z odpowiedzią. Oto 6 kluczowych kryteriów, które należy rozważyć.

Nie czarujmy się, dla większości firm kluczowym czynnikiem przesądzającym niemal o każdym wyborze jest koszt. W przypadku inwestycji w outsourcingu IT jedną z głównych korzyści, jakie uzyskasz jest właśnie optymalizacja kosztów. Jednak nie zawsze idzie ona w parze z wyborem najtańszego rozwiązania. Co więcej, gdy w grę wchodzą najcenniejsze zasoby, jakie posiada Twoim firma – dane, warto naprawdę zgłębić ten temat. Istotne będą m.in. skalowalność rozwiązania, Twoje preferencje systemowe oraz miejsce fizycznego przechowywania danych.

1. Koszty

Każda z firm skrzętnie liczy koszty swojej działalności. Niestety chmury w modelu IaaS często charakteryzuje skomplikowany na pierwszy rzut oka model rozliczeń, co znacznie utrudnia oszacowanie przyszłych wydatków. Raczej nie będzie Ci dane spotkać się z rozliczeniem w modelu flat fee. Cenniki “Dostawców chmur” często bywają zawiłe i warto rozbić je na mniejsze części. Spójrz na poziom kosztów w zależności od ilości wykorzystywanych zasobów, rodzaju oprogramowania oraz sposobu przechowywania danych.

Zwróć uwagę: Większość dostawców oferuje tzw. free trial, który umożliwi Ci darmowe przetestowanie wybranego rozwiązania. Załóż kilka kont o identycznych parametrach i prześledź generowane koszty. Kierując się tożsamymi parametrami, do tych, które wykorzystasz w przyszłości, będziesz w stanie oszacować możliwe wahania ponoszonych wydatków.

2. Możliwość autoskalowania

Skalowalność to jedno ze magicznych słów-kluczy pojawiających się w kontekście chmury obliczeniowej i jeden z jej największych atutów. Zaletą autoskalowania jest możliwość niemal natychmiastowego dostosowania zasobów w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Przykładowo skalowalność zapewni sprawne działanie Twojej strony www w momencie największego peaku sprzedaży jak np. szał przedświątecznych zakupów. Natomiast gdy nastroje już ostygną i ruch na stronie wróci na niższy poziom, downscalling pozwoli Ci zaoszczędzić na utrzymywaniu zbędnych mocy.

Zwróć uwagę: Różnice pomiędzy skalowalnością różnych chmur publicznych zależą przede wszystkim od sposobu działania, na jakim dostawca opiera tę funkcjonalność. Niektórzy zapewniają wsparcie udostępniając dodatkowe serwery online, inni oferując zwiększenie pojemności maszyny wirtualnej lub wykorzystanej liczby procesorów (CPU). Zastanów się też, czy wolisz ręcznie modyfikować wartość skalowanych zasobów czy opcję zautomatyzowaną, działającą w oparciu o szereg reguł.

3. Wsparcie dla gotowych rozwiązań

Zapewne posiadasz swoje preferencje co do wykorzystywanych aplikacji, ulubionej dystrybucji systemu, a może po prostu wolisz otrzymać platformę gotową do użytku. Warto sprawdzić czy dana chmura udostępni Ci wyłącznie moc obliczeniową czy będzie również wspierać gotowe rozwiązania. Wiele chmur oferuje oprogramowanie np. do tworzenia stron www jak LAMP czy ASP.net. Korzystając z ich template’u nie musisz już instalować danego rozwiązania, co pozwoli Ci uruchomić je w ciągu kilku chwil.

Zwróć uwagę: Szczególnie ważne, jeżeli korzystasz z własnych rozwiązań platformowych, chcesz wgrać do chmury swoją wersję systemu lub korzystać z gotowych aplikacja jak LAMP czy WordPress. Stwórz krótką listę narzędzi planujesz używać w modelu IaaS i sprawdź możliwość ich instalacji.

4. Połączenie sieciowe

Każdy cloud provider zapewni połączenie sieciowe dla Twoich maszyn wirtualnych, umożliwiające wymianę informacji pomiędzy nimi oraz dostęp przez Internet. Prawdą jest, że duzi gracze, posiadający nowoczesne centra danych, oferują większe możliwości w tym zakresie. Jednak często narzucają przy tym konkretne rozwiązania. Rozważ, wybór chmury opartej o neutralne centrum danych. Umożliwi ono swobodny wybór preferowanego operatora, zapewnia duże zróżnicowanie łączy telekomunikacyjnych i tym samym dużą stabilność.

Zwróć uwagę: Ten aspekt będzie dla Ciebie wyjątkowo istotny, jeżeli planujesz osadzić w chmurze aplikacji szczególnie wrażliwe na wszelkie opóźnienia sieci. Czasem wystarczy wolno działająca strona www, aby zniechęcić setki Klientów i stracić sporą część transakcji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ilość dostępnych łączy, poziom redundancji i wspomnianą neutralność centrum danych.

5. Storage

Podobnie jak w przypadku połączenia sieciowego, storage dla Twoich wirtualnych maszyn to kolejny must have w ofercie każdej chmury publicznej. W końcu bazują one na wirtualnych dyskach twardych, które musisz gdzieś umieścić. Wielu dostawców proponuje zarówno podstawowe rozwiązania oraz sporo opcji rozszerzonych jak np. wybór sposobu przechowywania danych (np. Storage obiektowy).

Zwróć uwagę: Musisz podjąć kilka istotnych decyzji – czy chcesz przechowywać pliki osobno czy pod wirtualne maszyny, czy potrzebujesz chmury oferującej dyski ssd czy tierowe. Niektórzy dostawcy umożliwiają też wybór klasy Tier..Najpierw jednak zastanów się jak wysokiego poziomu naprawdę oczekujesz w przypadku chmury, ponieważ kolejny może on wiązać z dużo wyższym kosztem.

6. Lokalizacja centrum danych

Jednym z niewątpliwych atutów chmury jest duża swoboda w wyborze lokalizacji. Warto jednak przemyśleć kwestię umiejscowienie Centrum Danych, w którym przechowywane będą Twoje zasoby. Jeżeli dostawca oferuje odpowiednie wsparcie w zakresie stabilności i nieprzerwanego dostępu do danych, nie ma konieczności żeby data center znajdowało się w promieniu kilkunastu kilometrów od Twojej firmy. To znacznie zwiększa Twoje pole do manewru w zakresie poszukiwania odpowiedniego dostawcy.

Zwróć uwagę: Jeżeli jednak np. ze względów prawnych Twoja działalność wymaga przechowywania danych na terytorium danego kraju możesz być ograniczony tylko do rodzimych providerów.

Jak widzisz, chmury publiczne mogą przyjmować bardzo różne kształty, dlatego zanim wybierzesz, odpowiednio sprecyzuj swoje oczekiwania. Ważne jest więc dokładne określenie parametrów, jakie najlepiej spełnią zarówno biznesowe wymagania Twojej działalności jak i techniczne wymagania Twojego środowiska.