Czym się różni Saas od IaaS w cloud computing?

Nie ma praktycznie dnia bez informacji na temat cloud computing. Różni eksperci wypowiadają się na temat serwerów w chmurze snując coraz to nowe perspektywy, które za sobą te rozwiązanie niesie. Są też tacy na przeciwnym biegunie, którzy ostrzegają przed zbytnim zaufaniem do chmury.

Tymczasem naukowcy z DeVry University w USA wskazują, że 95% badanych używało chmury ale o tym nie wie, a 51% uważa, że „burzliwa” pogoda to zasługa cloud computingu. Dane te dotyczą USA, ale z wiedzą o cloud computingu, z którego dobrodziejstw czy tego chcemy czy nie, większość z nas korzysta, w naszym kraju również nie jest najlepiej.

Dlatego warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi cloud computnig. Nie ma bowiem najmniejsze wątpliwości, że technologia ta staje się coraz bardziej popularna i w końcu zapuka do naszych drzwi. A może już to zrobiła, a my o tym nie wiemy?

Co to właściwie jest cloud computing (chmura obliczeniowa)?

Chmura obliczeniowa to model przetwarzania, w którym użytkownicy korzystają z konkretnych usług Najczęściej mówi się o trzech rodzajach, a właściwie modelach usług cloud computingu: IaaS, PaaS i SaaS. Pierwszy model, IaaS, czyli Infrastructure as a Service, to usługa dostarczania infrastruktury, czyli krótko mówiąc: serwery w chmurze. Jeśli użytkownik potrzebuje sprzętu, to nie musi go kupować, może go po prostu wypożyczyć na dowolny okres czasu, nawet na godzinę. Dodatkowo ważne jest to, że w trakcie użytkowania może zmieniać jego parametry.

Platform as a Service – PaaS

Kolejny model to PaaS, czyli Platform as a Service. Jest to usługa polegająca na udostępnieniu przez dostawcę  – znów: w modelu rozliczenia za wykorzystanie a nie abonamentowym – wirtualnego środowiska pracy; oferta ta skierowana jest przede wszystkim do programistów. W tym przypadku, klient nie troszczy się o system operacyjny (w tym jego utrzymanie, zarządzanie, patchowanie) a zajmuje się pisaniem aplikacji i ich utrzymaniem.

Software as a Service – SaaS

Ostatnim modelem jest SaaS, który oznacza Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługę. To chyba najbardziej znane oblicze cloud computingu. Dlatego też często użytkownicy mówiąc o „chmurze” mają na myśli właśnie ten model. A polega on na dostarczaniu gotowego oprogramowania, czy nawet konkretnych funkcjonalności. Co to może być? Poczta, wszelkiego rodzaju dyski internetowe (Dropbox, Minus, Google Drive), Kalendarze i wiele innych.