Data Center vs Serwerownia – czym się różnią?

W artykułach dotyczących przetwarzania danych często znajdziesz określenia centrum danych i serwerownia użyte jako synonimy. Na pierwszy rzut oka nie jest to błąd, jednak po zgłębieniu tematu okazuje się, że różnica jest znacząca. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

W wielu firmach na miano serwerowni zasługuje już pomieszczenie z kilkoma szafami. Podobnie serwerownią często nazywa się cały kompleks Data Center, co jest błędne, ponieważ w ten sposób pomija się całą towarzyszącą serwerowni infrastrukturę, w skład której wchodzi zasilanie, chłodzenie, łączność, ich obsługa i bezpieczeństwo.

Co to jest Data Center?

Ten szczegół możemy znaleźć zagłębiając się w normę ANSI/TIA-942. Wyznacza ona standardy jakości dla obiektów Data Center, bez względu na ich wielkość. Obejmuje m.in. takie czynniki jak infrastruktura fizyczna, architektura, lokalizacja, telekomunikacja i bezpieczeństwo. Standardy określone w normie ANSI/TIA-942 mają zastosowanie na całym świecie. Określone są one poprzez 4 poziomowy rating. Od poziomu najniższego, czyli pierwszego, mówiącego o pojedynczych komponentach pojemności i ograniczonej ochronie fizycznej do najwyższego czwartego, który gwarantuje redundantne połączenia dla zasilania, systemu chłodzenia i sieci szkieletowej oraz chroni przed prawie wszystkimi zdarzeniami fizycznymi.

Według definicji zastosowanej w dokumencie, Data Center jest budynkiem lub jego częścią, która składa się z pomieszczenia serwerowni, w którym hostowany jest cały sprzęt serwerowy, z zapewnieniem odpowiednich warunków oraz osobnych pomieszczeń technicznych takich jak pomieszczenie dystrybucji energii, techniczne, telekomunikacyjne, operacyjne dla obsługi czy dystrybucji chłodu. Podział na różne pomieszczenia zwiększa bezpieczeństwo oraz niezawodność. Przeprowadzając prace np. serwisowe w jednej części, w żaden sposób nie wpływamy na inne elementy „systemu”. Takie wymagania powinny wystarczyć, żeby móc już rozróżniać różnicę w stosowaniu terminów.

Potoczne określenie serwerowni

W wielu mniejszych firmach, ale także w siedzibach instytucji serwerownią nazywa się małe pomieszczenie najczęściej mające od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych, w którym znajduje się szafa serwerowa. Takie pomieszczenie oprócz drzwi zamkniętych na klucz (a czasem nawet i tego brakuje) nie jest porządnie chronione przed osobami niepożądanymi. O wiele łatwiej jest wynieść sprzęt pod pachą i wyjść z budynku niż wykraść dane przez sieć.

Pęknięta rura piętro wyżej może doprowadzić do zalania miejsca z serwerami. Natomiast wybuch pożaru w budynku to prawdopodobne zniszczenie serwerowni. Oprócz tego dochodzą przerwy w dostawach prądu oraz dostępu do internetu, co skutecznie paraliżuje pracę w firmie nawet na kilka godzin. Dlatego takie miejsca przechowywania danych cechuje dużo niższy wskaźnik bezpieczeństwa niż w przypadku profesjonalnego Data Center.

Nie zbudujesz własnego Data Center

Jak pokazują powyższe przykłady, inwestowanie w sprzęt, któremu nie jest się w stanie zapewnić dobrych warunków do pracy to ryzykowny wydatek. Stworzenie własnego Data Center, spełniającego wszystkie wymogi ANSI/TIA-942 to wydatek nieosiągalny dla małych firm czy startupów. Szczególnie, że taka inwestycja zaplanowana jest na lata – a upadłość przedsiębiorstwa może nastąpić bardzo szybko. Dla większych firm, nawet jeżeli jest to osiągalne finansowo, to nie musi być to najlepsze rozwiązanie, przede wszystkim ze względu na konieczność ogromnej inwestycji, zarówno zasobów finansowych jak i ludzkich.

Tańszym rozwiązaniem niż budowanie własnej serwerowni jest outsourcing u dostawcy, dla którego Data Center to kluczowy obszar działalności. Warto tutaj wspomnieć o naszym nowym obiekcie w Poznaniu. Centrum danych posiada Rating 4 wg ANSI/TIA-942, czyli najwyższy poziom certyfikacji dla centrum danych z dostępnością 99.995%.
Jak widać różnica pomiędzy serwerownią, a Data Center jest ogromna. Dlatego o wiele lepiej jest zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa u zewnętrznego dostawcy niż samemu próbować stworzyć serwerownie.