Konferencja Gospodarka 4.0 – jedyna droga do rozwoju

Podczas konferencji Gospodarka 4.0 – jedyna droga do rozwoju, specjaliści z różnych firm debatowali nad stanem polskiej gospodarki oraz jej rozwojem. Wciąż utrudnieniem dla wielu polskich przedsiębiorców są przepisy, brak kapitału oraz kwestie związane z bezpieczeństwem. Podczas debaty nie zabrakło głosu przedstawiciela Beyond.pl – reprezentował nas Łukasz Polak, wiceprezes firmy.

W państwach takich jak USA, Chiny i Niemcy dokonują się zmiany, które eksperci nazywają kolejną rewolucją przemysłową. Jednym z jej kluczowych elementów jest Internet of Things. Według badań, 80% polskich managerów nie zna tego zagadnienia i nie wie jaki ma wpływ na ich biznes.

– Bardzo bym chciał, żeby ta świadomość się zwiększyła. Mam nadzieje, że w niedługim czasie pojęcie Internet of Things będzie szerzej znane w Polsce. W tej chwili mamy 2 typy przedsiębiorstw: ultranowoczesne fabryki, wykorzystujące tę technologię i fabryki, które z niej w ogóle nie korzystają. Moje spostrzeżenia są zgodne z wynikami tych badań – mówi Łukasz Polak, wiceprezes Beyond.pl .

Dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest prawo. Eksperci wskazywali szczególnie na przepisy dotyczące danych osobowych oraz ogromną biurokrację, związaną z dotacjami. Firma ubiegająca się o wsparcie finansowe musi dostarczyć mnóstwo dokumentów, a przy najmniejszym błędzie, pieniądze trzeba zwrócić. To utrudnia zdobycie kapitału na inwestycje.

Jednym z największych wyzwań Gospodarki 4.0 to zapewnienie bezpieczeństwa. Podkreślano, że nie da się zbudować autostrady bez wypadków samochodowych. Nie można też stworzyć zabezpieczeń nie do złamania – Musimy zmienić patrzenie na kwestie bezpieczeństwa. Rozwiązania chmurowe to już teraźniejszość i firmy o tym wiedzą. Nie stworzymy systemów dających 100% bezpieczeństwa, ale to nie one są problemem tylko ludzie. Powinniśmy się skupić na ich edukacji i świadomości. O wiele łatwiej jest po prostu wejść do firmy i ukraść komputer niż włamać się do chmury obliczeniowej – przekonuje Łukasz Polak.

Organizatorem konferencji Gospodarka 4.0 – jedyna droga do rozwoju jest Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa