Strategia chmury obliczeniowej dla MŚP

Słyszałeś o chmurze obliczeniowej, ale nie widzisz w tym rozwiązaniu korzyści dla Twojej firmy? Uważasz, że dotyczy to tylko biznesów powiązanych z nowymi technologiami? Nic bardziej błędnego. Również firmy działające w tradycyjnych sektorach gospodarki, wciąż oparte na „papierowej” dokumentacji mogą wdrożyć strategię chmury. 

Dlaczego mam przenieść swój biznes do chmury?

Zyskasz na czasie. Twoja firma i zespoły nie będą musiały więcej przedzierać się przez stosy papierowych dokumentów, dziesiątki komputerów i dysków czy uruchamiać cały łańcuch procesów administracyjnych by  przeczesując wiele znaleźć jedno pismo, jedną kluczową informację. Digitalizacja całych zasobów administracyjnych  oznacza przechowywanie ich w zorganizowany i zarządzany sposób, dzięki czemu sortowanie i wyszukiwanie jest kwestią kilku chwil.

Oszczędność miejsca, która idzie za digitalizacją dokumentacji, to nie tylko mniej zaśmiecone biurka pracowników ale przede wszystkim uwolnienie całych pomieszczeń, które firma musiała przeznaczyć na archiwa, magazyny sprzętowe czy prowizoryczne serwerownie.

Zoptymalizujesz koszt, bo o ile usługi w chmurze wiążą się z comiesięcznym rachunkiem, to jest on znacząco mniejszy niż lawina faktur za zakup kolejnych drukarek, skanerów, dysków, komputerów i serwerów, opłat za ich utrzymanie i serwisowanie.

Dotąd jakakolwiek praca grupowa na materiałach była nie tylko mało precyzyjna, trudna do śledzenia i kontrolowania, ale przede wszystkim pochłaniała wiele czasu?  Wszystko to prowadzi do frustracji i idącym za nią zaniechaniem, w efekcie archiwa firmy puchną od kolejnych kopii tych samych dokumentów, administracja zamienia się w biurokrację a projekty gubią się w sprzecznych dokumentacjach. Stawiając na strategię chmury wprowadzasz do procesów firmy automatyzację, synchronizację i współpracę na dokumentach.

Twoja firma jest w ciągłym ruchu, zespoły i pracownicy pracują w terenie a Ty sam chcesz mieć dostęp do najważniejszych informacji z każdego miejsca i o każdym czasie? Mobilność to słowo klucz w dynamicznie działającym biznesie a jednocześnie ten efekt pracy w chmurze obliczeniowej, który obserwujesz od pierwszego dnia. Smartfon, tablet, komputer, w siedzibie głównej, oddziale, u klienta czy w delegacji – sam decyduj, gdzie i kiedy chcesz korzystać ze swoich danych.

I w końcu element, o którym w codziennym działaniu firmy często się zapomina, a który staje się kluczowy w sytuacjach awaryjnych. bezpieczeństwo i procedury odzyskania danych. Powtórzmy to jeszcze raz: chmura obliczeniowa jest bezpieczniejsza niż fizyczny sprzęt, bo jest od niego niezależna. Dzięki wielu warstwową zabezpieczeń, począwszy od programistycznych po fizyczne bariery centrum danych, Twoje dane są bezpiecznie przechowywane i przetwarzane. Korzystając z polskich dostawców masz tez pewność zgodności z wymogami prawa.

Jak zbudować strategię chmury dla biznesu?

Przenoszenie biznesu w chmury to krok dalej, niż tylko robienie backupu dokumentów na dyskach w chmurze.

Pierwszy krok, to wybór partnera IT, który pomoże Ci w doborze narzędzi i rozwiązań dopasowanych do specyfiki technologii wykorzystywanej w Twojej firmie i strategii biznesowej.

Krok drugi to nakreślenie roadmapy, planu dalszych działań. zrozumienie charakteru infrastruktury danych w Twojej firmie pozwala na weryfikację optymalnych technologii.

Krok trzeci to budowa architektury systemów IT, zestawu procedur powiązanych zarówno z migracją jak i procesowym działaniem po jej zakończeniu.

Gdy cały system chmury zostanie już wybudowany i uruchomiony, do Ciebie należy wybór czy kontrolować go samemu czy zlecić jego utrzymanie. Jedno jest pewne – im szybciej wdrożysz strategię chmury w swojej firmie, tym szybciej odczujesz jej atuty w codziennym funkcjonowaniu Twojego biznesu.