MNM Bioscience przenosi dane do chmury Beyond.pl

Start-up biotechnologiczny zajmujący się badaniem genomów ludzkich z wykorzystaniem sztucznej inteligencji zdecydował o przeniesieniu danych medycznych z publicznej chmury AWS do e24cloud, chmury dostarczanej przez Beyond.pl.

MNM Bioscience to jeden z najciekawszych polskich start-upów z sektora biotech. Zajmuje się poszukiwaniem genetycznych przyczyn chorób nowotworowych i dopasowywaniem do nich terapii poprzez identyfikację celów lekowych. MNM Bioscience ratuje życie pacjentów, dzięki wykorzystywaniu metod modelowania predykcyjnego przy użyciu sztucznej inteligencji.

Misją naszego start-upu jest świat, w którym diagnoza nowotworu nie jest wyrokiem śmierci. Każdy genom guza skrywa ogromną ilość informacji istotnych dla zrozumienia biologii raka. W genomach znajdują się drogowskazy do wynalezienia skutecznych metod leczenia nowotworu. My, jako jedna z niewielu firm badawczych na świecie, odczytujemy i analizujemy genomy w całości – wyjaśnia Dr Paweł Zawadzki, CEO MNM Bioscience.

Dr Paweł Zawadzki, CEO MNM Bioscience.

Działalność medycznego start-upu jest w istotnym stopniu uwarunkowana regulacjami prawnymi polskiego ustawodawcy i dostępnymi na rynku możliwościami technologicznymi. Ze względu na konieczność gromadzenia i przetwarzania dużych zbiorów danych, zapewnienia ich bezpieczeństwa, a także potrzebę szybkiej analizy informacji MNM Bioscience od początku działalności korzysta z usług IT dostarczanych przez zewnętrznych partnerów, m.in. chmury publicznej AWS, jak i usług Beyond.pl w zakresie kolokacji fizycznej infrastruktury IT. Jednak ze względu na rosnące koszty przechowywania danych wrażliwych w chmurze publicznej, twórcy start-upu postanowili znaleźć efektywną cenowo i bezpieczną alternatywę.

Chmura publiczna jest z naszego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem pod względem  szybkiego przetwarzania dużych wolumenów danych. Jednak wraz z rozwojem firmy, gromadzeniem coraz większej ilości krytycznych danych, koszty utrzymywania danych w public cloud stają się coraz wyższe i nieprzewidywalne. Zdecydowaliśmy się więc na poszukiwanie innego rozwiązania w zakresie przechowywania danych medycznych, które przy gwarancji wysokiego poziomu bezpieczeństwa, oferuje równocześnie przejrzysty i bardziej atrakcyjny model rozliczeń  tłumaczy Piotr Topolski, IT Manager w MNM Bioscience.

Ze Sztokholmu do Poznania

MNM Bioscience podjął decyzję o przeniesieniu krytycznych danych medycznych z AWS  do chmury dostarczanej przez Beyond.pl, z którym współpracuje już w zakresie usług kolokacji.

MNM Bioscience po przeanalizowaniu kilku scenariuszy zdecydował o wyborze rozwiązania storage w e24cloud, które oferuje nieograniczoną przestrzeń i możliwość szybkiej migracji danych między różnymi platformami, dostawcami i serwerami oraz atrakcyjne warunki cenowe. Usługa spełnia bez zastrzeżeń wymogi związane z niezawodnością, ponieważ e24cloud jest utrzymywana w charakteryzujących się najwyższymi standardami bezpieczeństwa infrastrukturalnego centrach danych Beyond.pl, a Data Center 2 jest uznawane za jedno z  najbezpieczniejszych centrów przetwarzania danych w Unii Europejskiej, co potwierdza niezależna certyfikacja ANSI/TIA-942 Rated 4. Obiekty Beyond.pl są również zasilane w 100% energią ze źródeł odnawialnych i jednocześnie należą do najbardziej efektywnych energetycznie serwerowni w Polsce i regionie (PUE 1.2), co sprawia że e24cloud jest pierwszą polską „zieloną” chmurą obliczeniową.

Świat IT jest dziś nasycony wieloma rozwiązaniami cyfrowymi, ale staje się przez to coraz bardziej złożony. Dlatego obowiązkiem dostawcy usług IT powinno być nie tyle dostarczenie samej technologii, ile doradztwo i zaprezentowanie alternatywnych scenariuszy technologicznych. Przykład MNM Bioscience pokazuje, że coraz więcej firm decyduje się na hybrydowy model utrzymywania infrastruktury, a Beyond.pl jako dostawca usług data center i chmury jest pierwszym wyborem dla firm potrzebujących wsparcia przy takim podejściu. Cieszę się, że nasza współpraca z MNM Bioscience systematycznie się rozwija, szczególnie że jest to spółka realizująca bardzo wartościową misję – mówi Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl. 

Z uwagi na dalsze korzystanie przez MNM Bioscience z usług AWS przy przetwarzaniu i analizowaniu danych, Beyond.pl świadczy spółce usługi cloud connect dla scenariusza cloud to cloud. Dane MNM Bioscience są przesyłane między e24cloud w Poznaniu a AWS w Sztokholmie bez limitów, bezpiecznie, wykorzystując prywatne łącze internetowe na bazie rozwiązań network as a service (NaaS) międzynarodowej firmy Megaport, która pozwala na uruchamianie łączności do ponad 760 data center na świecie oraz 360+ chmur i rozwiązań SaaS. Zestawienie połączenia między e24cloud i AWS było możliwe, ponieważ Megaport posiada od 2021 r. aktywny punkt dostępu na terenie kampusu data center Beyond.pl w Poznaniu. MNM Bioscience uruchomił usługę Megaport Cloud Connect, ponieważ zapewnia  najwyższe bezpieczeństwo podczas przesyłu danych i najniższe opóźnienia (latency), co znacząco usprawnia analizę danych w czasie rzeczywistym.

Aktualnie Beyond.pl współpracuje z ponad 450+ klientami świadcząc usługi utrzymania infrastruktury IT, w tym kolokacji, chmury w modelu publicznym, prywatnym i multi-cloud oraz rozwiązań hybrydowych.

***

O MNM Bioscience: Firma diagnostyczna z siedzibą w Polsce. Pomaga ludziom zrozumieć ich genetyczne pochodzenie poprzez sekwencjonowanie całego genomu i zaawansowane narzędzia programowe dla szybkiej i skutecznej wczesnej diagnostyki chorób, przewidywania i prognozowania. MNM Bioscience wierzy, że każda osoba powinna mieć dostęp do informacji zakodowanych w jej DNA. Łącząc technologię sekwencjonowania całego genomu (WGS) z unikalnymi algorytmami, rozszyfrowuje informacje i tworzy spersonalizowaną diagnostykę dla poszczególnych pacjentów.

Zespół MNM Bioscience składający się z kreatywnych i entuzjastycznych osób łączy wiedzę z zakresu chemii DNA i biologii komórki z AI i uczeniem maszynowym, aby zapewnić najnowocześniejszą analizę genomu i opracować nowe podejście do medycyny spersonalizowanej. Wiedząc, że informacje o tym, jak walczyć z chorobą pacjenta są ukryte w jego genomie, pomagamy pacjentom rozpoznać przyczynę ich choroby i wybrać odpowiednią strategię walki z nią. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://mnmbioscience.com/.

 

Pobierz informację prasową: